Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Subvencionimi i fluturimeve çartër për shpëtimin e sezonit veror turistik vonoi

Foto: Ministria e Turizmit

Subvencionimi i fluturimeve çartër për shpëtimin e sezonit veror turistik vonoi, mendojnë operatorë turistikë nga Burgas. Ata ngulin këmbë për më shumë zhdërvjelltësi në përkrahjen e turizmit, subvencionim të transportit me autobusë dhe përgatitje që tani për stinën dimërore. Sipas kryetarit të Dhomës Turistike në qytetin Burgas Ivan Ivanov nuk ka nga ku të vijnë 400 mijë turistët e pritur sivjet, sepse në gusht nuk u zgjidh çështja me dy tregje të mëdha turistike – atë në Rusi dhe Britani. Në Burgas u planifikuan të mbërrijnë më se 1500 fluturime çartër, shumica nga Gjermania dhe Rusia. Mirëpo, në këtë sfond Gjermania planifikon kufizimin e udhëtimeve për në Bullgari për shkak të situatës me kronavirusin, ndërsa fluturimet nga Rusia anulohen, njoftoi korrespondentja e RKB Daniella Kostadinova.

Më shumë nga rubrika

38.37% e testeve të reja PCR janë pozitive

Rastet e reja të koronavirusit në Bullgari të regjistruara gjatë 24 orëve të fundit janë 3475. Kjo është 38.37% e 9056 testeve PCR të kryera. Më shumë teste pozitive ka në qytetin e Sofjes - 722, Plovdiv - 355 dhe Burgas – 318, tregojnë të dhënat e..

botuar më 20-12-02 9.16.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 269

Nisi nga puna Sistemi Elektronik Kombëtar për referime mjekësore Për dy orët e para të funksionimit Sistemi Elektronik Kombëtar për referime mjekësore lëshoi 200 referime për PCR teste në mbarë vendin. Duke prezantuar sistemin Zëvendës..

botuar më 20-12-01 6.02.MD

“Krishtlindjet Bullgare” do të ndihmojnë fëmijë me sëmundje kronike

Iniciativa “Krishtlindjet Bullgare” sivjet do të ndihmojë fëmijët me sëmundje kronike. Presidenti Rumen Radev shpalli fillimin e edicionit të 18-të të nismës në Spitalin e Specializuar për Trajtimin Aktiv të Sëmundjeve të Fëmijëve “Prof.d-r Ivan..

botuar më 20-12-01 5.16.MD