Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vazhdojnë protestat në Bullgari

Foto: BGNES

Ditën e 27 vazhdojnë protestat në Bullgari. Në Sofje mbeten të bllokuara tri udhëkryqet – Ura e Shqiponjave, Universiteti i Sofjes, sheshi para Presidencës. Pesë nga të protestuesit u shpallën grevë urie.

Ditën e pestë mbetet e bllokuar rruga automobilistike midis qyteteve Stara Zagora dhe Haskovo.

Më se 24 orë vazhdon bllokimi i kryqëzimit para Bashkisë së qytetit Varna, njoftojnë reporterët e RKB-së.


Më shumë nga rubrika

QR код

Greqia zgjati kërkesat anti-covid për hyrje në vend

Deri më 12 tetor 2020 Greqia zgjat afatin e kufizimeve të përkohshme të aplikuara deri tashti dhe të kërkesave për hyrje në vend përmes kufijve tokësore, detare dhe ajrore. Mbetet kushti që ata që mbërrijnë në vend të disponojnë QR kod. Është e..

botuar më 20-10-01 5.32.MD

Rritje e re e çmimit të gazit natyror

Që nga sot çmimi i gazit natyror rritet me 10%. Këtë e vendosi rregullatori i energjisë. Kështu këtë muaj një megavat orëe karburantit blu do të kushtojë 12.27 euro. Në këtë çmim nuk janë përfshirë taksat dhe tatimet. Kjo nuk do të ndryshojë çmimet..

botuar më 20-10-01 5.20.MD

24 maj – Dita e Shkrimit Bullgar, jo e Shkrimit Sllav

Në lexim të parë parlamenti miratoi për ta riemëruar festën 24 maj. Me propozim të “Patriotëve të Bashkuar” deputetët regjistruan në Kodin e Punës që festa zyrtare e 24 majit të quhet “Dita e Shkrimit, Arsimit dhe Kulturës Bullgare” jo siç është..

botuar më 20-10-01 5.14.MD