Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestë antiqeveritare kundër konferencës së pushtetarëve nga GERB

Foto: Ani Petrova

Ditën e 28 të protestave antiqeveritare në Sofje për shkak të konferencës së partisë GERB në “Sofja Tehpark” organizata “Rrjet proteste” thirri një “kontra-konferencë masive për dorëheqje”.

Në kryeqytet mbeten të bllokuara tri udhëkryqe kryesore, transmetoi një korrespondent i BNR-së.

Para mesnatës dhjetëra protestues bënë provë që të bllokojnë me kamp çadrash trafikun drejt pikëkalimit kufitar për në Turqi “Kapitan Andreevo”. Pasi u zhvilluan bisedime me protestuesit ata u rrethuan dhe u shtynë nga policia.

Grupi në Facebook “Nuk e përkrah protestën” grumbulloi nënshkrime në përkrahje të ankesës në Prokurori për huliganizëm dhe cinizëm nga ana e protestuesve, bëri të ditur BNR. Ankesa është kundër bllokimit të udhëkryqeve, ndërsa iniciatorët e saj mbrojnë të drejtën e vet të lëvizjes së lirë, të punës dhe të pushimeve.

Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD