Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 29 e protestave antiqeveritare

Foto: BTA

Protestat antiqeveritare në Bullgari po vazhdojnë. Mbeten të bllokuara nga kampet e çadrave tri udhëkryqe kryesore në Sofje, transmetoi BNR. Bllokadat vështirësojnë lëvizjen e qytetarëve që nuk protestojnë. Protestuesit po vazhdojnë të ngulin këmbë për dorëheqjen e tërë qeverisë, të kryeprokurorit dhe të drejtorit të Televizionit Kombëtar Bullgar.

Ditën e 29 të protestave qytetarë të pakënaqur nga Lloveçi shpallën para BNR-së se planifikojnë të bllokojnë lëvizjen në rrugën Sofja-Varna. Në Sheshin “Sëedinenie” (“Bashkimi”) në Plovdiv nga ora 20.00 deri në orën 21.30 protestuesit do të bllokojnë 4 bulevarde.

Bullgarët në Gjermani do të protestojnë para kancelarisë në Berlin që të kërkojnë që kancelarja gjermane Angela Merkel të deklarojë pozitën e saj për ngjarjet.

Më shumë nga rubrika

Romani bullgar “Fizika e trishtimit” tashmë do të mësohet në Universitetin e Varshavës

“Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të gjesh romanin “Fizika e trishtimit” pranë pikërisht këtyre 15 veprave të paharrueshme të përfshira në kursin “Letërsia Botërore Bashkëkohore” në Universitetin e Varshavës.” Çdo një prej tyre është nga librat..

botuar më 21-05-16 8.05.PD

Një ekspozitë tregon se si shkollat bullgare jashtë shtetit shënojnë 24 majin

Qyteti Veliko Tërnovo është mikpritës i ekspozitës së fotografive "Së bashku nëpër botë më 24 maj". Fotot e zgjedhura tregojnë se si shkollat bullgare jashtë vendit festojnë 24 majin - Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirili dhe Metodi, të shkrimit..

botuar më 21-05-16 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD