Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Policia hoqi bllokadat në rrugët kryesore në vend

"Orllov Most" /"Ura e Shqiponjave"/ në Sofje
Foto: BGNES

Me një aksion në tërë vendin pas orës 4 të mëngjesit policia hoqi pa dhunë bllokadat në udhëkryqet në Sofje, Varna, Plovdiv dhe afër Stara Zagorës. Një pjesë e protestuesve deklaruan para BNR-së se do të bllokojnë përsëri udhëkryqet kryesore dhe se veprimet e policisë nuk janë të drejta, sepse të gjithë e kanë të drejtën e protestës.

Nga ana e vet policia bëri të ditur se i ka ndërmarrë këto veprime që të mund të lëvizin lirisht qytetarët.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 429

Korridoret e gjelbra të vaksinimit po mbeten 274 000 doza të vaksinës Covid-19 të Pfizer mbërritën në Bullgari më 10 maj. Vetëm në maj furnizimet e 4 vaksinave do të jenë 2 milion. 2.5 milion doza të tjera priten në qershor, njoftoi..

botuar më 21-05-10 8.20.MD

Bullgaria mban qëllimin për të zëvendësuar levën me euron në 2024

Megjithëse deficiti do të tejkalojë kriteret për të hyrë me zonën e euros, Bullgaria mban qëllimin e vendosjes së monedhës unike në vitin 2024. Kjo thuhet në programin e konvergjencës për periudhën 2021-2023, votuar më 5 maj nga kabineti dhe botuar..

botuar më 21-05-10 8.14.MD
Svetlla Petrovа

Këshilli Publik i Radios Kombëtare Bullgare kërkoi rivendosjen e buxhetit të medias

Këshilli Publik i Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ bën thirrje për vendosjen e moratoriumit mbi uljen e fondeve për median. “Insistojmë që subvencionimi buxhetor të rikthehet në shumën e tij fillestare”, shkruajnë anëtarët e këshillit në një letër..

botuar më 21-05-10 6.43.MD