Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Asociacioni i Punëdhënësve: Masa “60/40” stimulon papunësinë

Foto: arkiv

Sipas analizës së Dhomës Tregtare Industriale Bullgare masat e qeverisë "60/40" dhe "80/20" në përkrahje të biznesit nuk duhet të vazhdojnë në këtë mënyrë. Nuk është e drejt që punonjësi i cili nuk është në punë të marrë 100 për qind të pagës, sa merr edhe ai i cili punon, mendojnë ekspertët. Sipas tyre duhet të ketë reduktim të shpërblimit të atyre, të cilët për shkak të situatës së tanishme nuk kanë mundësi të punojnë, që të kenë stimul të kërkojnë punë dhe të ketë prodhim në vend.

Në qoftë se nuk stimulohen sipërmarrësit për të rikthyer veprimtarinë e tyre të zakonshme megjithë kushtet e vështira të punës në gjendjen epidemike, papunësia në vend do të vazhdojë të rritet.

Sipas masës “60/40”, ose 80/20” një pjesë e shpërblimeve për punonjësit që nuk mund të ushtrojnë të drejtën e tyre të punës për shkak të koronavirusit paguhet nga shteti, ndërsa pjesa tjetër nga punëdhënësit. Qëllimi është që firmat t’i ruajnë nëpunësit e vet, megjithë krizën.


Më shumë nga rubrika

Lëvizje në tregun e pasurive të patundshme për shkak të bullgarëve të kthyer nga jashtë

Të dhënat për tremujorin e parë të vitit 2021 tregojnë një rritje serioze të vëllimit të transaksioneve në tregun e pasurive të patundshme në Bullgari. Rritja për të gjithë vendin është 17%. Në Varna rritja është 1%, njoftoi BNR Varna. Sipas..

botuar më 21-06-13 6.05.PD

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD