Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Dogan Saray Beach Festival” në parkun “Rosenec”

| rinovuar më 20-08-08 3.07.MD
Foto: BGNES

Një demonstrate me emrin “Dogan Saray Beach Festival” zhvillohet në plazhin në parkun “Rosenec” afër pronësisë së kryetarit të nderit të Lëvizjes për të Drejtat e Liritë (partia e turqve etnikë dhe e myslimanëve të tjerë në Bullgari) Ahmet Dogan – një prej njerëzve me ndikim më të madh në Bullgari. Aktiviteti organizohet në rrjetet sociale me emrin “Duam që Dogani të pushojë nga puna Borisovin”. Protestuesit grumbulluan atje gurë, vendosën mbishkrim “Dorëheqje” dhe valëvitën flamurin bullgar.Deri përpara tre muajve tërë rajoni ishte mbyllur dhe i ruajtur, por në saje të pakënaqësisë së qytetarëve kjo ndryshoi, na rikujtoi Asen Bonxhev – iniciatori i aksionit.

Papritmas Dogan doli nga prona e vet që të dëgjojë kërkesat për respektimin e ligjeve dhe për dorëheqjet e Kryeministrit Bojko Borisov dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev. Ai tha se do t’i propozojë ministrisë regjionale në plazh për t’u krijuar një post shpëtimi, sepse interesi paska qenë i madh.

Për sot është shpallur vizitë masive në plazhin në Alepu në bregdetin jugor pranë Detit të Zi para një godine me disa kate, e cila po ndërtohet dhe është shpallur se është mur mbrojtës. Atje gjithashtu do të grumbullohen gurë me mbishkrimin “Dorëheqje”.

Më shumë nga rubrika

Kamelija Nejkova

“Ka një popull të tillë” është në krye të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve

Kamelija Nejkova është kryetarja e re e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, njoftoi Presidenti Rumen Radev pas konsultimeve me forcat parlamentare. Nejkova u emërua nga partia "Ka një popull i tillë" (ITN) dhe zëvendëson Krasimir Cipov, kandidatura e..

botuar më 21-05-07 10.37.PD

Në kuadrin e një jave të sapo infektuarit me koronavirus janë pakësuar me 44%

545 janë të infektuarit me Covid-19 për 24 orët e kaluara pas 5733 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 9.5% e mostrave janë pozitive. Më shumë janë të infektuarit në Sofje - 92, pasuar nga rrethet e Burgasit - 86,..

botuar më 21-05-07 9.35.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 425

Kufizimet për ballot dhe dasmat u hoqën Bullgaria renditet e 20-ta në sëmundshmëri nga Covid-19 dhe e dyta në vdekshmëri në BE, njoftoi Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Prof. Kostadin Angellov në brifingun e rregullt mbi situatën..

botuar më 21-05-06 7.11.MD