Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Regjim i ndryshëm për udhëtimet e bullgarëve në Evropë

Foto: BGNES

Zvicra anuloi të gjitha kufizimet për qytetarët që mbërrijnë nga Bullgaria, derisa Norvegjia vendos karantinë të detyrueshme dhjetëvjeçare për ta. Bullgarët që udhëtojnë nga tri regjione bullgare – Varna, Bllagoevgrad dhe Dobriç, do të hyjnë në Gjermani vetëm me PCR test dhe deri në marrjen e rezultatit do të mbeten në karantinë. Ukraina do të lejojë hyrjen e bullgarëve në territorin e saj pas paraqitjes së policës së sigurimit, pas së cilës duhet të vetizolohen, ose të paraqitin PCR testi negativ. Bashkatdhetarët tanë që udhëtojnë për Republikën e Çekisë përmes Rumanisë duhet të kalojnë përmes fqinjit tonë verior për maksimum 12 orë. Në rast të kundërt në Çeki duhet të bëjnë PCR test, ose të vendosen në karantinë.

Më shumë nga rubrika

154 të infektuar me koronavirus

Nga 5856 PCR teste të bëra gjatë 24 orëve të fundit 2.6% janë pozitive, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. 154 veta janë infektuar me koronavirus, 150 janë të shëruarit, ndërsa 10 kanë vdekur. Pacientët në spital janë 740, por numri i..

botuar më 20-09-18 9.24.PD

Protestuesit kërkuan dorëheqjen edhe të Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva

Balona plot me ujë dhe fruta fluturonin drejt godinës së Kuvendit Popullor ditën e 71 të protestës antiqeveritare. Aksioni kundër Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva u organizua nga nënat e fëmijëve me çrregullime nga “Sistemi na vret”...

botuar më 20-09-18 9.08.PD
Andon Balltakov

Drejtori i Radios Kombëtare Bullgare Andon Balltakov: BNR nuk është agjenci shtetërore

Drejtori i përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare (BNR) Andon Balltakov shpalli se nëpërmjet tij nuk janë bërë prova për ndikime politike mbi radion publike. Para ekspozitës rinore “Kosherja e Karrierës” në Sofje Balltakov deklaroi..

botuar më 20-09-17 6.47.MD