Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po zgjerohet zjarri në rrethin e Haskovos

Zjarri në Lesovo - 8 gushti, 2020
Foto: BTA

Në Svilengrad të rrethit të Haskovos është shpallur gjendje fatkeqësie për shkak të zjarrit të madh që po vjen nga Bashkia e Topollovgradit dhe stuhisë së fuqishme. Zjarri ka filluar nga rajoni i fshatit Lesovo të rrethit të Jambolit, e ka kaluar lumin Tunxha, duke përfshirë akoma territore.

Zjarri po përhapet dhe tashmë ka prekur 10 mijë dynymë. Janë evakuuar 16 banorë të fshati Prisadec për shkak të afërsisë së shtëpive të tyre me stuhinë e zjarrtë. Situata mbetet e rrezikshme edhe në rrethin e Jambolit.

Më shumë nga rubrika

154 të infektuar me koronavirus

Nga 5856 PCR teste të bëra gjatë 24 orëve të fundit 2.6% janë pozitive, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. 154 veta janë infektuar me koronavirus, 150 janë të shëruarit, ndërsa 10 kanë vdekur. Pacientët në spital janë 740, por numri i..

botuar më 20-09-18 9.24.PD

Protestuesit kërkuan dorëheqjen edhe të Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva

Balona plot me ujë dhe fruta fluturonin drejt godinës së Kuvendit Popullor ditën e 71 të protestës antiqeveritare. Aksioni kundër Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva u organizua nga nënat e fëmijëve me çrregullime nga “Sistemi na vret”...

botuar më 20-09-18 9.08.PD
Andon Balltakov

Drejtori i Radios Kombëtare Bullgare Andon Balltakov: BNR nuk është agjenci shtetërore

Drejtori i përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare (BNR) Andon Balltakov shpalli se nëpërmjet tij nuk janë bërë prova për ndikime politike mbi radion publike. Para ekspozitës rinore “Kosherja e Karrierës” në Sofje Balltakov deklaroi..

botuar më 20-09-17 6.47.MD