Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vdiq trajneri i madh i basketbollit Ivan Kolev

Foto: arkiv

Në moshën 87 vjeç vdiq trajneri i madh i basketbollit bullgar Ivan Kolev, njoftoi Federata e Basketbollit. Në qytetin e tij të lindjes Botevgrad Ivan Kolev arriti ta shndërrojë basketbollin nga një lojë për dëfrim në një spektakël të vërtetë sportiv.

Në vitin 1970 ai fitoi Kupën e Bullgarisë me skuadrën e Ballkanit. Katër vjet më vonë – në vitin 1974 për herë të parë e “eksportoi” titullin e kampionit jashtë Sofjes. Në vazhdim të disa viteve Ivan Kolev ishte trajner i kombëtares së basketbollit për meshkuj në Bullgari, me të cilët arriti të fitojë medaljet e bronzta në Kupën Botërore në Kolumbi.

Më shumë nga rubrika

Viktorija Tomova

Tenistja bullgare Viktorija Tomova me fitore në Roland-Garros

Tenistja bullgare Viktorija Tomova e cila është nën N 12 në skemën e kualifikimeve të turneut Roland-Garros u klasifikua për javën e dytë . Ajo mundi hungarezen Luka Reni Jani me 7:5, 6:4. Me këtë Viktorija Tomova i siguroi vetes 8 pika për..

botuar më 20-09-23 1.38.MD

Një produkt bullgar i softuerit analizon lojën e futbollit në kohë reale

Një pajisje elektronike për marrjen e vendimeve në kohë reale e zhvilluar prej bullgarëve, ndihmon për rezultate më të mira në lojën e dy nga klubet tona më të forta të futbollit - “Sllavia” dhe “Beroe”. Pajisja vendoset mbi fanellat e sportistëve..

botuar më 20-09-20 5.05.PD

Atletët e rinj Teodor dhe Valentin Cvetkovi përfshihen në një maratonë me një kauzë bamirëse

Nga data 14 deri më 20 shtator vëllezërit Teodor dhe Valentin Cvetkovi zhvillojnë maratonën e vet të re me kauzë bamirësie. Në kuadrin e 7 ditëve Teodiri do të kalojë me not 280 kilometra, kurse Valentini do të vrapojë 280 kilometra. Për shfaqjen..

botuar më 20-09-19 6.50.PD