Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bujqit gjithashtu mund të aplikojnë për dëmshpërblime për shkak të Covid-19

Desisllava Taneva
Foto: BGNES

Deri në fund të vitit do t’u shlyhen bujqve 1,7 miliard leva, tha ministrja e bujqësisë Desisllava Taneva, njoftoi korrespondenti i BNR në qytetin Pleven. Ajo tha para bujqve se në masën e dëmshpërblimeve për shkak të Covid-19 mund të aplikojnë të gjithë prodhuesit bujqësorë dhe përpunuesit. Ministrja Taneva tha se për shkak të thatësirës u prekën rendimentet në shumë rajone të vendit. Ajo shtoi, se ka ndihmë shtetërore dhe që në vjeshtë do të kompensohen të gjithë që kanë 100 për qind sipërfaqe të dëmtuara.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 362

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19 Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u..

botuar më 21-03-04 5.55.MD

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19

Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u bë e qartë gjatë prezantimit të platformës së krijuar nga "Shërbimet e..

botuar më 21-03-04 5.03.MD

Udhëheqësit e shtetit nga e gjithë bota përgëzuan bullgarët me rastin e Festës Kombëtare - 3 Marsit

Presidenti Rumen Radev mori letra urimi nga krerët e shteteve në të gjithë botën me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit, njofton qendra e shtypit pranë presidencës. Midis tyre janë urimet nga Presidenti i Federatës Ruse Vlladimir..

botuar më 21-03-04 3.33.MD