Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Janë duke studiuar një kompleks të madh me një vend të shenjtë që nga epoka romake

Daniela Agre
Foto: BGNES

Një objekt arkeologjik afër fshatit Strojno pranë Ellhovos ka potencial të madh që të shndërrohet në një destinacion të rëndësishëm turistik-kulturor në Evropën Juglindore. Gërmimet po zhvillohen nën udhëheqjen e Daniela Agre nga Instituti Arkeologjik Kombëtar me Muze pranë Akademisë Bullgare të Shkencave në Ellhovo dhe janë financuar nga fondacioni ndërkombëtar “Horizonte”.

Para BTA-së Daniela Agre sqaroi se objekti është studiuar në vitin 2018 me një radar të posaçëm. Sipas fjalëve të arkeologes studimi ka zbuluar një kompleks të madh arkitekturor në një sipërfaqe prej 35 dynymësh. Vetëm godina e tij kryesore është rreth 25 dynymë.

Më shumë nga rubrika

Paraqitja më e hershme e efekteve të murtajës në Evropë daton që nga viti 1349. Njerëzit mbajnë arkivole me të vdekurit në qytetin Belg Tournai.

Për shkak të kolerës në shekullin e 19-të në vendin tonë u vendosën shërbimet e para të karantinës

Murtaja, lisi, tifoja, tuberkulozi, kolera...Më vonë gripi spanjoll, në ditët tona – koronavirusi. Epidemitë nëpër trojet bullgare kanë një forcë shkatërruese. Ato ndikojnë jo vetëm mbi demografinë, por ndryshojnë ecurinë e historisë. I tillë është..

botuar më 20-11-28 5.15.PD

100 vjet nga nënshkrimi i Traktatit të Neuilly-sur-Seine

Traktati u nënshkrua më 27 nëntor 1919 në komunën franceze të Parisit Neuilly-sur-Seine. Dokumenti iu imponua Bullgarisë pas humbjes së saj në Luftën e Parë Botërore /1914-1918/. Me nënshkrimin e tij nga Kryeministri i atëhershëm Aleksandër..

botuar më 20-11-27 1.34.MD

Manastiri i Shenjtë i Rilës jep shpresë dhe qetësim në ditët e sprovave

Megjithëse qëndrojmë në shtëpitë tona nga frika e epidemisë, ne nuk harrojmë të kërkojmë Zotin atje ku më mirë dëgjohet lutja jonë e sinqertë . Lutësit përmbushin tempujt çdo ditë dhe pelegrinët shkojnë në një pelegrinazh në ndonjë nga vendet e..

botuar më 20-11-26 7.20.PD