Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Është ngritur padi kundër zhvendosjes së mbledhjeve plenare të deputetëve në ish-shtëpinë partiake

Foto: Ani Petrova

Ish-deputetët Petër Sllavov, Metodi Andreev dhe Martin Dimitrov ngritën padi kundër zhvendosjes së seancave plenare në ish-partinë partiake që nga muaji shtator. Tre deputetët këmbëngulin për heqjen e simboleve komuniste nga pushteti.

Në një letër dërguar Kryetares së Kuvendit Popullor, Kryeministrit dhe Ministrit të Kulturës ish-deputetët ngulin këmbë për zbatimin e Ligjit për stemën e Republikës së Bullgarisë, sipas të cilit në institucionet zyrtare vendoset stema shtetërore. Mirëpo, Kryetarja e Parlamentit Cveta Karajançeva u është përgjigjur se do të jetë shumë e shtrenjtë.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

GERB nuk do të mbështesë qeverinë e ITN

GERB nuk do të mbështesë qeverinë, e cila do të propozohet nga partia “Ka një popull të tillë” (ITN). Këtë e njoftoi lideri i GERB Bojko Borisov në një transmetim të drejtpërdrejtë nga fshati Gubesh rajoni i Sofjes në profilin e tij në Facebook. Ai..

botuar më 21-08-02 8.04.MD

Bullgaria e nxjerr Holandën nga zona e kuqe dhe përfshin Monakon

Nga e mërkura, 4 gusht, Holanda, Tunizia dhe Kuvajti do të dalin nga zona e kuqe dhe do të përfshihen në listën e vendeve në zonën portokalli. Kjo bëhet me një ndryshim në listën e vendeve sipas ngjyrave të zonave, sipas të cilit përcaktohet rendi..

botuar më 21-08-02 7.02.MD
Andon Balltakov

Drejtori i Përgjithshëm i BNR Andon Balltakov jep dorëheqjen

Drejtori i Përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare (BNR) Andon Balltakov ka paraqitur një kërkesë për përfundimin e parakohshëm të kontratës së tij për menaxhimin e medias nga 6.8.2021. “Motivet janë thellësisht personale, kjo është arsyeja..

botuar më 21-08-02 5.14.MD