Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fëmijët në Dollna Orjahovica njihen me sekretet e bukës

Foto: BGNES

Sipas traditave bullgare mysafirët e shtrenjtë duhet të priten me bukë dhe kripë, ndërsa një proverb bullgar thotë se askush nuk është më i madh nga buka. Prandaj edhe gjatë iniciativës verore “Të shtunat familjare” të Muzeut Historik në Dollna Orjahovсa (Bullgari Veriore) fëmijët kthehen dekada në të kaluarën, që të gatuajnë bukë, ashtu, siç e kanë bërë gjyshet e tyre.

Sipas kujdestares së Muzeut Temenuga Jordanova “Gatimi i bukës nuk është punë e thjeshtë. Duhet kohë, njohuri dhe dashuri, sepse ai është thelbi i jetës.”

Më shumë nga rubrika

Tirana

Rivendosen fluturimet direkte mes Sofjes dhe Tiranës

Nga 1 gushti rivendosen fluturimet direkte mes Shqipërisë dhe Bullgarisë, njoftoi Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Sofje . Kompania GullivAir do t’i kryejë udhëtimet direkte javore Sofje-Tiranë-Sofje në periudhën 6 gusht – 28 shtator. Qëllimi i..

botuar më 21-07-29 2.14.MD

Ndryshime në rregullat për hyrje në Bullgari për shkak të pandemisë

Nga 29 korriku hyrja në Bullgari e atyre që mbërrijnë nga vendet në zonën e kuqe të pandemisë do të bëhet pas paraqitjes së një certifikate vaksinimi ose të kalimit të koronavirusit, dhe të një testi negativ PCR të bërë deri në 72 orë para udhëtimit...

botuar më 21-07-29 9.54.PD

Kabineti zgjati gjendjen e jashtëzakonshme epidemike deri më 31 gusht

Këshilli i Ministrave vendosi që afati i gjendjes së jashtëzakonshme epidemike të zgjatet deri më 31 gusht. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, vendi ynë aktualisht renditet në vendin e shtatë për nga vdekshmëria nga Covid-19. Me dozën..

botuar më 21-07-28 5.18.MD