Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gala e operës në qytetin Varna mblodhi interpretues të njohur nga Bullgaria dhe Rumania

Foto: Opera Shtetërore Varna

Koncerti gala i festivalit veror i operës në qytetit Varna u kthye në një nga veprimtaritë më tërheqëse për banorët dhe miqtë e kryeqytetit detar bullgar.

Shfaqja e fundit “Arti është feniks” me pjesëmarrjen e korit dhe orkestrës së Operës Shtetërore Varna nën drejtimin e maestros Grigor Palikarov përfshin dhe multimedia interesante.

Në program u përfshin kryevepra të klasikes operistike – operat e mrekullueshme të kompozitorëve Verdi, Puçini, Guno, Maskani, Leonkavallo, Çajkovski etj.


Më shumë nga rubrika

Me muzikë dhe sport kundër agresionit

Të provokojë vëmendjen e njerëzve të rinj dhe të publikut bullgar drejt parandalimit të agresionit - ky është qëllimi i projektit të Fondacionit “Preke Ylberin” dhe të Ministrisë së Rinisë dhe të Sportit, nisur në fillim të vitit shkollor. Nën emërtimin..

botuar më 20-09-17 4.08.MD

Pikë BG - këngë për dashuri dhe rebelim

“Pikë BG është një projekt akustik për këngë të reja të qytetit ( “këngët e qytetit” është një gjini muzikore e përhapur në Bullgari në fillim të shekullit XX) - në këtë mënyrë e përcaktojnë veten e vet katër themeluesit dhe autorë në grup Todor..

botuar më 20-09-09 11.09.PD

Sonya Yoncheva me kthim të shumëpritur në qytetin e saj të lindjes Plovdiv

Lajmet e mira, të lidhura me shfaqjet e ndryshme të muzikantëve elitar bullgarë tek ne po vazhdojnë të mbërrijnë pavarësisht nga pandemia dhe nga protestat politike. Le të rikujtojmë dy prej tyre. Koncerti emocionues i Krasimira Stojanovës, me të..

botuar më 20-08-25 11.56.PD