Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

5 medalje për atletët bullgarë nga Ballkaniada

Venelin Georgiev
Foto: bgathletic.com

Një titull dhe akoma katër medalje fituan atletët bullgarë në kampionatin ballkanik për adoleshentë dhe adoleshente nën moshën 20 vjeç në Stamboll, bëri të ditur bgathletic.com. 

Venelin Georgiev u bë kampion në vrapimin në distancën 200 metra, me orë 21.29 sekonda. Medalje të argjendta fituan Valentin Andreev – në hedhjen e çekiçit me rezultat 76.24 metra, dhe Evgeni Enev – në kërcimin me shkop me arritje 4.90 metra. Medalje të bronzta fituan Jana Kopçeva në hedhjen e gjyles /13.28 metra/, dhe Dobromir Nikollov – vrapim 100 metra me pengesa /14.25 sek./


Më shumë nga rubrika

Atletët e rinj Teodor dhe Valentin Cvetkovi përfshihen në një maratonë me një kauzë bamirëse

Nga data 14 deri më 20 shtator vëllezërit Teodor dhe Valentin Cvetkovi zhvillojnë maratonën e vet të re me kauzë bamirësie. Në kuadrin e 7 ditëve Teodiri do të kalojë me not 280 kilometra, kurse Valentini do të vrapojë 280 kilometra. Për shfaqjen..

botuar më 20-09-19 6.50.PD

Grigor Dimitrov arriti në çerekfinalet e turneut Masters në Romë

Në Romë tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov arriti të klasifikohet për herë të dytë në karrierën e vet për çerekfinalet e turneut vendas të serive “Masters 1000”. Dimitrov fitoi me 4:6, 6:4. 6:4 kundër përfaqësuesit të mikpritësve..

botuar më 20-09-18 4.02.MD

Cvetana Pironkova prapë është në ranglistën botërore

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova prapë është në renditjen javore të WTA nën numrin 156 me aktiv nga 430 pika, të cilat i fitoi duke arritur çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të ShBA-së . Para saj në ranglistën botërore në vendin e 136 me..

botuar më 20-09-14 10.25.PD