Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria i dërgoi një memorandum BE-së për Maqedoninë e Veriut

Foto: Twitter /@EZaharievaMFA

Bullgaria i ka dërguar një memorandum sqarues Këshillit të BE-së me pozitën e saj për aderimin e Maqedonisë së Veriut, transmetoi BNR. Dokumenti është përkrahur nga të gjitha partitë në Parlament.

Nënvizohet shprehimisht se Shkupi duhet të respektojë strikt parimet dhe vlerat e BE-së dhe Traktatin e Fqinjësisë së mirë mes dy shteteve, të nënshkruar në vitin 2017.

Për Sofjen është absolutisht i papranueshëm bllokimi i Komisionit të Përzier për Çështjet Historike, ndalimi i të gjitha investimeve bullgare në vend dhe persekutimi i politikanëve, të cilët zbulojnë të vërtetën për historinë e përbashkët të dy vendeve tona.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Grevë kombëtare në Qipro për indeksimin e pagave sipas inflacionit Të enjten, më 26 janar, në Qipro, mijëra punonjës të sektorit publik dhe privat, duke përfshirë nëpunës të administratës dhe gazetarë, ndaluan punën për tre orë dhe dolën..

botuar më 23-01-27 3.40.MD

Si po përgatiten partitë parlamentare për zgjedhjet e ardhshme?

Formacionet e përfaqësuara në parlament tashmë po përgatiten të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme për Parlamentin e 49-të më 2 prill dhe të demonstrojnë optimizëm për rezultatet e tyre të ardhshme. "Ne do të kërkojmë dimensionet..

botuar më 23-01-25 4.58.MD
Rumen Radev

Autoritetet në Maqedoninë e Veriut duhet të dëshmojnë se po luftojnë aktivisht kundër fushatës antibullgare

Në përgjigje të pyetjes së një gazetari lidhur me deklaratën e presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe qëndrimin e shprehur për ndalimin e hyrjes në vend të një eurodeputeti bullgar dhe shtetasve të tjerë të Bullgarisë, kreu i shtetit..

botuar më 23-01-24 8.17.MD