Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja do të jetë mikpritëse e samitit BE-Ballkani Perëndimor

Foto: europa.eu

Më 10 nëntor në Sofje do të takohen liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, transmetoi agjencia maqedonase MIA. Forumi është pjesë e Procesit të Berlinit me në krye Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në Sofje do të miratohet plani për krijimin e një bashkësie regjionale ballkanike në Ballkanin Perëndimor. Sipas KE-së bashkësia do t’u sjellë shumë dobi kompanive dhe qytetarëve, si pakësim i taksave bankare transkufitare, heqje e barrierave teknike para tregtisë, koordinim i politikave investuese, njohje e kualifikimeve profesionale në tërë regjionin ballkanik, inkurajimi i tregtisë elektronike, transmetoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Në spitale do të pranohen edhe pacientë pa test pozitiv PCR

Ndjesia për kaos në sistemin shëndetësor nuk i përgjigjet së vërtetës. Punojmë në kushtet e situatës së veçantë të pandemisë, tha para BNR dr. Bojko Penkov, Zëvendësministër i Shëndetësisë. Ai tha, se si mjek ka qenë në vijën e parë gjatë..

botuar më 20-11-22 11.06.PD

Lideri i opozitës bëhet sanitare-vullnetare kundër COVID-19

Lideri i opozitës do të bëhet sanitare në Akademinë Mjekësore Ushtarake, deklaroi para BNT kryetarja e PSB Kornelija Ninova. Ajo tashmë e kaloi sëmundjen COVID-19 dhe njoftoi, se menjëherë pas diskutimit të buxhetit alternativ të së majtës në..

botuar më 20-11-22 10.45.PD

Të ndaluar pas protestës antiqeveritare në Sofje

Pesë veta janë ndaluar në Drejtorinë Rajonale të Policisë numër 5 për vandalizëm gjatë protestës antiqeveritare në Sofje të shtunën në mbrëmje, bënë të ditur nga MPB. Tre prej tyre janë të mitur. Kanë nisur procedime paragjyqësore. Protestuesit..

botuar më 20-11-22 9.57.PD