Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për shkak të emigracionit dhe vdekshmërisë çdo vit vendi ynë humb mbi 50 000 bullgarë

Foto: nsi.bg

Instituti Kombëtar i Statistikave pret që rezultatet e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë të tregojnë se çdo vit vendi ynë humb rreth 50 000 – 60 000 bullgarë.

Regjistrimi i ri i popullsisë fillon më 22 janar 2021. Sipas statiskave të fundit çdo vit popullsia e Bullgarisë pakësohet me mbi 50 000 veta – për shkak të migracionit, ose vdekshmërisë, por tendenca është e qëndrueshme, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar Diana Jançeva, zëvendësdrejtoreshë e Institutit Kombëtar të Statistikave.

Instituti Kombëtar i Statistikave pret që afro 70% e popullsisë të përfitojë nga mundësia për numërim elektronik dhe të mos vizitohen fizikisht nga nëpunësit.

Më shumë nga rubrika

Vjeshta me mjegull dhe me shi kërkon një vëmendje të shtuar në rrugët në vendin tonë

Bullgaria zë një ndër vendet e para në Evropë në statistikën e mjeruar për shoferë të automobilave dhe udhëtarë të vrarë dhe të plagosur. Ka shumë seksione rrugore problematike në Bullgari, të cilat fshehin rrezik dhe pavarësisht se dihen shkaqet për..

botuar më 20-10-20 7.05.PD

Bullgaria përfshihet në “Natën Evropiane të Shkencëtarëve 2020”

Me projektin “Një ditë në jetën e akademikut” nga data 20 tetor Bullgaria fillon pjesëmarrjen e saj në iniciativën “Nata Evropiane e Shkencëtarëve 2020”. Në një sërë takimesh nxënësit do të njihen me punën e studiuesve më të shfaqur dhe do të..

botuar më 20-10-20 6.05.PD

Shpëtuan një qen të eksportuar në mënyrë të paligjshme nga Bullgaria

Agjencia e Ushqimeve lejoi kthimin nga Norvegjia në Bullgari të qenit Raja të racës Chihuahua, i cili ishte kërcënuar nga eutanazia për shkak të pasaportës së tij të pavlefshme. Kazusi mori jehonë ndërkombëtare pas apelit të aktorit Jean-Claude..

botuar më 20-10-19 5.16.MD