Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Maratonistë nga 13 shtete garojnë në malin Rodopa

Zllatograd

Më se 550 sportistë nga 13 shtete marrin pjesë në ultra maratonën GOLD BORDER RACE që zhvillohet në qytetin Zllatograd. Gara është në tri distanca – 23, 53, 85 kilometra mbi trase në malin Rodopa. 20 për qind nga mjetet e taksave për pjesëmarrje të maratonistëve do të dhurohen për blerjen dhe mbjelljen e mënjollave nëpër rrugët e qytetit Zllatograd dhe në rajonin përreth.

Bullgarja Sillvija Azdreeva u ngjit në majën Everest

Bullgarja Sillvija Azdreeva nga qyteti Petriç shkeli në majën më të lartë të planetit Everest në një ekspeditë të udhëhequr nga nepalezi Nirmall Purxha, i cili u bë i njohur botërisht për rekordin e tij në ngjitjen më të shpejtë të 14 majave..

botuar më 22-05-16 8.16.MD

Pas 13 vitesh mungesë trofesh, “Levski” fitoi kupën e futbollit të Bullgarisë

Pas 13 vitesh mungesë trofesh, “Levski” fitoi kupën e futbollit të Bullgarisë “Levski” fitoi Kupën e Bullgarisë pasi fitoi në finale ndaj rivalit të madh CSKA Sofje me 1:0. Trofeu është i pari për "blutë" që nga viti 2009 dhe i pari në turneun..

botuar më 22-05-16 11.50.PD

Maratona e Varnës nis drejt “horizontit detar” me një numër rekord pjesëmarrësish

Një numër rekord pjesëmarrësish do të startojnë gjatë kësaj të diele (më 8 maj) në maratonën e atletikës së lehtë në Varna, që është një pjesë nga iniciativa “Vrapimi si një mënyrë jetese”. Fokusi mbi pjesëmarrjen bullgare provokoi një interes të..