Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 80 e protestive

Foto: BGNES

Shiu mbi Sofjen i pengoi shumë protestues kundër qeverisë dhe kryeprokurorit të përfshihen në protestat ditën e 80. “Mungesë e lidhjes me realitetin” – kështu oratorët e kualifikuan këshillin e kryetares së parlamentit Cveta Karajançeva që njerëzit  nga sheshet të ecën më këmbë jo të shfrytëzojnë metronë, pasi protestojnë kundër kryeministrit. Në protestë u njoftua se Vlladimir Genovi i cili u shpall grevë urie para 14 ditëve është në gjendje të keqe shëndetësore. Protestuesit ngulin këmbë që avokati i popullit të zgjidhë problemin. Genovi deklaron se nuk do të ushqehet përderisa Bojko Borisovi nuk do të japë dorëheqje.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 366

Asnjë version brazilian, afrikano-jugor ose nigerian i Covid-19 nuk është zbuluar tek ne Mbi 85 për qind e viruseve që qarkullojnë në vendin tonë janë nga lloji britanik i koronavirusit, tha para BNT Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i..

botuar më 21-03-08 6.11.MD

Koronavirusi pritet të bëhet sezonal

Më 8 mars një vit më parë në Bullgari u raportuan të infektuarit e parë me koronavirus dhe ata tashmë janë mbi 260 000. Covid-19 ka të ngjarë të bëhet sezonal, tha para Radios Kombëtare Bullgare Prof. Todor Kantarxhiev drejtor i Qendrës Kombëtare..

botuar më 21-03-08 5.41.MD

Pritet një rritje e rendimenteve të grurit

Gati 5.8 milion tonë grurë do të prodhohen nga Bullgaria në 2021. Parashikimi u bë nga Qendra për Kërkime Ekonomike në Ekonominë Rurale, njoftoi BTA. Kjo është 15 për qind më shumë se fitimet në vitin 2020. Sipas parashikimeve të para të Qendrës,..

botuar më 21-03-08 3.49.MD