Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 83 e protestave antiqeveritare

Foto: BGNES

Megjithë shirat e vjeshtës për ditën e 83 të protestave në Sofje u caktua ora e mitingut të mbrëmjes me kërkesë për dorëheqjet e kryeprokurorit dhe kryeministrit.  Mbrëmjen e 82 të protestave antiqeveritare protestuesit këmbëngulën edhe për dorëheqjen e kryetares së bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova. Ndër kërkesat e tjera ishte votim nga distanca dhe me makina, zgjedhje të parakohshme, thirrje e Kuvendit të Madhe Popullor për ndryshime në Kushtetutë. Organizatorët komentuan krijimin e partisë “Republikanë për Bulgarinë”, formuar nga njerëz të cilët dolën nga partia GERB, se në parlamentin e ardhshëm ata prapë do të jenë si një familje.


Më shumë nga rubrika

Сovid-19 në Bullgari: Dita e 268

Në fund të vitit pritet të furnizohen vaksinat e para kundër Covid-19 Vaksinat e para kundër Covid-19 në Bullgari do të jenë prodhim të  Pfizer-BioNTech dhe priten të furnizohen në fund të vitit 2020 ose në fillim të vitit 2021. Këtë e tha Ministri i..

botuar më 20-11-30 5.52.MD

Në fund të vitit pritet të furnizohen vaksinat e para kundër Covid-19

Vaksinat e para kundër Covid-19 në Bullgari do të jenë prodhim i Pfizer-BioNTech dhe priten të furnizohen në fund të vitit 2020 ose në fillim të vitit 2021. Këtë e tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në mbledhjen te Kryeministri Bojko Borisov...

botuar më 20-11-30 4.43.MD

Sofja del nga rajonet me sëmundshmëri të lartë të Covid-19

Gjatë javës së kaluar më se 12 000 veta u shëruan nga Covid-19. Po ulet presioni mbi sistemin shëndetësor. Sofja po largohet nga zonat me sëmundshmërinë më të lartë – nga 1000 raste për 100 000 banorë. Në këtë grup mbeten vetëm qytetet Gabrovo dhe..

botuar më 20-11-30 3.21.MD