Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tetori do të jetë i ngrohtë me temperaturë deri në mbi 30 gradë Celsius

Foto: Radio Shumen

Pas motit të ftohtë në fund të shtatorit që në fillim të muajit tetor nga jugu do të transferohen masa të ngrohta ajrore dhe temperatura në Bullgari së shpejti do të rritet. Pritet që shirat të jenë nën normën për muajin.

Temperatura më e lartë gjatë tetorit do të jetë rreth mesit të dhjetë ditëve të para, në shumicën e viseve – nga 28 deri në 33 gradë Celsius, por në rajone të veçanta do të arrijë 35-36 gradë.

Temperaturat më të ulëta gjatë tetorit do të jenë nga minus 1 deri në 4 gradë, njoftoi Agjencia Telegrafike Bullgare (BTA), duke u mbështetur tek të dhënat e Institutit të Meteorologjisë dhe Hidrologjisë.

Më shumë nga rubrika

Nikollaj Haxhigenov

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës..

botuar më 20-10-19 8.01.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 226

Afro 25 për qind janë rastet e reja të Covid-19 Brenda 24 orëve të fundit, në Bullgari u regjistruan 395 raste të reja të koronavirusit. Nga 1582 PCR testet 24.98 për qind janë pozitive. Në spital mjekohen 1500 veta, 74 prej të..

botuar më 20-10-19 7.35.MD

Bullgaria dhe akoma 14 shtete janë për veprime të përbashkëta në BE kundër gënjeshtrave për 5G teknologjitë

BE-ja ka nevojë për një strategji kundër dezinformimit për 5G teknologjitë. Në rast të kundërt gënjeshtrat mund të rrezikojnë rimëkëmbjen ekonomike. Këtë e pohojnë 15 shtete, ndër të cilat edhe Bullgaria, në një letër ndaj Komisionit Evropian,..

botuar më 20-10-19 6.04.MD