Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zbuluan një pjesë prej thesarit më të madh prej qelqi të zhytur në rajonin e bregdetit bullgar

Foto: BTA

Në detin afër Burgasit u zbulua një pjesë prej thesarit më të madh prej qelqi të zhytur në pjesën bullgare të Detit të Zi, transmetoi BTA. Ndër zbulimet në fundin detar në gjirin “Çengene Skele” afër kepit Çiroza ka dhjetëra pjesëza prej enësh prej qelqi me cilësi të jashtëzakonshme. Më shumë janë gotët e verës.

Arkeologët supozojnë se ato janë prodhuar në shekullin e 17, ndoshta në Itali. Sipas hipotezës së punës thesari prej qelqi ka udhëtuar me një anije, e cila është ndeshur me një shkëmb nënujor dhe është zhytur. Studiuesit mendojnë se në qoftë se studimet nën ujë po vazhdojnë mund të lokalizohet dhe vetë anija, me akoma mallra. Dihet se që prej vitesh palombarët kanë zbuluar në këtë rajon artefakte të ndryshme.

Studimet janë bërë me përkrahjen e Bashkisë së Burgasit.

Më shumë nga rubrika

Sot janë Të Lidhurat e Mishit

Sot është dita e fundit në të cilën të krishterët ortodoksë vënë gjellë me mish në tryezën e tyre. Në kalendarin ortodok, Të Lidhurat e Mishit janë gjithmonë të Dielën - tetë javë para Pashkëve. Dita e ka marrë emrin nga darka tradicionale me gatime..

botuar më 21-03-07 10.17.PD

Dita e të Vdekurve

Ditën përpara Të Lidhurit e Mishit bullgarët ortodoksë nderojnë të vdekurit të tyre të dashur. Kjo është një nga ditët e veçanta që kisha ka caktuar për të kujtuar shpirtrat e të gjithë të vdekurve. Ato ditë gjithmon bien ditën e shtune duke ndjekur..

botuar më 21-03-06 10.33.PD

Armë unike nga periudha e Çlirimit të Bullgarisë prezantojnë në qytetin Pleven

Deri më 18 mars në Shtëpinë-Muze “Mbreti Çlirimtar Aleksandri i II” në qytetin Pleven mund të shikohet një ekspozitë kureshtare e cila i kushtohet 143 vjetorit nga Çlirimi i Bullgarisë. Në të janë prezantuar 14 eksponate nga fondi i Muzeut Rajonal..

botuar më 21-03-06 7.15.PD