Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filloi ngjitja në malin Vitosha për nder të alpinistit Bojan Petrov

Bojan Petrov
Foto: arkiv personal

Sot në malin Vitosha afër Sofjes zhvillohet ngjitja e krahinës “Kopitoto” në shtegun e dashur të alpinistit të madh bullgar Bojan Petrov. Për shkak të epidemisë së koronavirusit eventi nuk është me start të përbashkët për të gjithë, por fillon në orë të zgjedhura nga pjesëmarrësit, sipas dëshirës së tyre.

Aktiviteti i është kushtuar ngjitjes së Kangchenjunga (8586 metra) nga Bojan Petrovi. Më 20 maj 2014 ai u bë bullgari i parë, i cili u ngjit në majën e tretë për nga lartësia në planet. Dy muaj më vonë Bojan Petrov u ngjit edhe në Broad Peak dhe vetëm tetë ditë pas kësaj – në K2 (ngjitja e parë bullgare). Për këto suksese ai u përshëndet në një video nga legjenda e alpinizmit Reinhold Messner.

Gjatë pranverës së vitit 2018 duke u ngjitur në majën Shisha Pangma (8 027 metra) Bojan Petrov mbeti përgjithmonë në përqafimin e malit.


Më shumë nga rubrika

Komplet i plotë prej medaljesh evropiane për gjimnastet bullgare

Gjimnastët bullgarë fituan tre medalje në finalet me vegla të veçanta për vajzat në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike, i cili po mbahet në Kiev (Ukrainë), njoftoi Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike në faqen e saj në Facebook...

botuar më 20-11-28 5.30.MD

Fëmijët sportistë dhe trajnerët e tyre protestuan kundër ndalimit të trajnimeve

Fëmijët sportistë, trajnerët dhe prindërit e tyre protestuan në Sofje kundër urdhrit për mbylljen e sallave sportive dhe ndërprerjen e procesit të trajnimeve për personat nën 18 vjeç. “Për një sportist është katastrofike të mos stërvitet për një..

botuar më 20-11-28 3.51.MD

Bullgaria është në kutinë e katërt për Mondial 2022

Bullgaria është në të katërtën nga gjithsej gjashtë kutitë е heqjes së shortit për kualifikimet në zonën e Evropës për Mondialin 2022 në Katar. Kjo do të ndodhë në internet më 7 dhjetor në qytetin zviceran të Cyrihut. Në kutinë e Bullgarisë..

botuar më 20-11-27 3.55.MD