Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Bullgari ekzistojnë buferë fiskalë

Radosvet Radev
Foto: BGNES

Buferët fiskalë e lejojnë Bullgarinë për të kaluar përmes krizës, komentoi para BNR-së Radosvet Radev, kryetar i Dhomës Ekonomike Bullgare. Sipas tij kjo ndoshta do të merret parasysh në buxhetin për vitin 2021. Ai komentoi gjithashtu se çdo një masë në përkrahje të biznesit është me rëndësi. Më konkretisht për Bullgarinë kjo është masa për ndërmarrjet mikro dhe makro.

Sipas fjalëve të tij pas fillimit të krizës së koronavirusit te ne janë investuar rreth 300 mln euro si masa kundër krizës. Radev ra dakord me fjalët e drejtoreshës së Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristalina Georgieva se shtetet, të cilat kujdesen për ruajtjen e ekonomive të tyre do të jenë fituesit e mëdhenj pas krizës së koronavirusit.

Më shumë nga rubrika

Pengjet ekonomike të partive në Parlamentin e ardhshëm

Me votën e tyre të fundit bullgarët treguan qartë se duan një ndryshim rrënjësor në qeveri. Për gati një vit ata demonstruan në sheshe qëllimin e tyre për t'u dhënë fund tendencave aktuale politike të cilat e mbështesin statukuon për dekada. Sidoqoftë,..

botuar më 21-04-06 1.28.MD

Gjatë vitit të pandemisë borxhi shtetëror është rritur me 22.5%

Borxhi i qeverisë u rrit me 2.72 miliardë euro ose 22.5% për një vit. Borxhi i nënsektorit të “Qeverisë Qendrore” në fund të shkurtit 2021 arriti në 14.8 miliardë euro, njoftoi Ministria e Financave. Në fund të shkurtit 2020, borxhi arriti në 12.1..

botuar më 21-04-01 4.55.MD
Olivier Marquette

Këmbimi i mallrave Bullgari – SHBA është mbi 1 mlrd. dollarë për vitin 2020

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë në Bullgari, Olivier Marquette , përgëzoi Kryeministrin Bojko Borisov se në përfundim të mandatit të tij ka siguruar stabilitetin politik në vend.  “Bullgaria ka një potencial të madh..

botuar më 21-04-01 3.21.MD