Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendpushimi bullgar “Allbena” me të ardhura të mira megjithë krizën

Foto: BGNES

Kompleksi “Allbena” e vlerëson si fitimprurëse strategjinë për çmime të ulëta të shezlongjeve dhe çadrave. Sipas drejtorit ekzekutiv Krasimir Stanev gjatë stinës së kaluar verore çmimet e larta i kanë dëbuar shumë prej turistëve bullgarë në Greqi.
Mirëpo, sivjet ulja drastike e çmimeve tërhoqi më shumë turistë. Prandaj parashikohet që vitin tjetër çmimet të mbeten të ulëta.

Më shumë nga rubrika

Pothuajse 70 për qind nga hotelierët presin “një valë falimentimesh” deri në fund të vitit

Asociacioni Bullgari i Profesionistëve në Menaxhimin e Hoteleve ( Bulgarian Association of Hotel Executives BAHE) organizoi një sondash përfaqësues kombëtar në prag të zgjedhjeve parlamentare dhe në kushtet e mbylljes së pjesshme. Qëllimi..

botuar më 21-04-06 6.55.PD

Po përfundon një sezon dimëror i munduar dhe i paparashikueshëm

Turistët bullgarë nuk arritën të kompensojnë tërheqjen e paparë të mysafirëve të huaj në vendpushimet e skive gjatë muajve të fundit. Për shkak të koronavirusit dhe të masave kundra epidemiologjike gjatë këtij dimri, industria po llogarit një stinë..

botuar më 21-03-31 6.35.PD

Ulje e numrit të udhëtarëve nga Bullgaria dhe e miqve nga jashtë

Në shkurt 2021, në situatën e vazhdueshme të epidemisë, udhëtimet e shtetasve bullgarë jashtë ishin 215 300 ose 46,3% nën ato të regjistruara në shkurt 2020, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Në shkurt 2021 vizitat e të huajve në..

botuar më 21-03-29 12.35.MD