Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkencëtarë diskutojnë studimet më të reja në bioinformatikë dhe në biomjekësi

BioInfoMed' 2020, Burgas
Foto: gotoburgas.com

Shkencëtarë nga mbarë bota do të marrin pjesë në Simpoziumin e parë Ndërkombëtar të Bioinformatikës dhe Biomjekësisë BioInfoMed' 2020. Ai do të mbahet në qytetin Burgas nga 8 deri më 10 tetor.

Ndër temat e forumit janë intelekti artificial në mjekësi, modelimi biomjekësor, biomembrana dhe biomateriale, inxhinieria e qelizave dhe e indeve, modelim biomolekular.

Në simpozium priten shkencëtarë nga universitete dhe institute prestigjioze në Britaninë e Madhe, Francën, ShBA-në, Australinë, Indinë, Afrikën e Jugut etj.

Ata do të prezantohen me 75 kumtesa shkencore të cilat do të publikohen në botimin shkencor Springer.


Më shumë nga rubrika

Ministri Kacarov

Certifikata e gjelbër në Bullgari hyn në fuqi më 21 tetor

Që nga 21 tetori do të hyjmë me certifikatë të gjelbër në restorante, kinema, teatro, salla koncertesh, galeri, palestra, qendra tregtare dhe dyqane mbi 300 metra katrorë, hotele, salla noti dhe sporti, klube. Këtë e bëri të ditur Ministri i..

botuar më 21-10-19 5.24.MD

Bullgarët jashtë vendit dërgojnë gjithnjë e më pak para në atdheun e tyre

Pandemia ka zvogëluar 7 herë paratë që bullgarët jashtë vendit u dërgojnë të afërmve të tyre në Bullgari. Për 7 muajt e parë të vitit 2021, ata kanë transferuar vetëm 98 milionë euro, sipas Bankës Popullore Bullgare. Për krahasim, në vitin 2019..

botuar më 21-10-18 3.02.MD

Trofta ballkanike është një specie e rrezikuar për të cilën ekziston një fushatë edukative e mbarështimit

Një shtrirje lumi 10 kilometrash, degë e lumit Iskër, ishte e pajisur me 10 000 trofta të vogla, në edicionin e sivjetshëm të nismës “Jepi shans troftës ballkanike”. Trofta ballkanike është ndër speciet më të rrezikuara të peshkut, prandaj kjo..

botuar më 21-10-17 7.25.PD