Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat antiqeveritare në Bullgari vazhdojnë

Foto: BGNES

Për sonte planifikohet mbrëmja e 93 e protestave antiqeveritare në Sofje nën moton “Ne nuk kemi frikë”.

Mbrëmë demonstruesit mirëpritën rezolutën e superioritetit të ligjit votuar nga Parlamenti Evropian.

Më se një orë mbeti i bllokuar kryqëzimi i Urës së Shqiponjave (Orllov Most).

Liderët e protestuesve cilësuan reagimin e Parlamentit Evropian si “shuplak politik” për kryeministrin Borisov, ndërsa për shtetasit – ripohim për të drejtat e tyre.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria është në gatishmëri për të dalë nga kriza

Qëllimi ynë është që të dalim nga pandemia, që të mund që vitin tjetër PBB-ja të kthehet përsëri në nivelet 3.8 – 4 për qind. Pas krizës, pasi ekonomia evropiane fillon të rimëkëmbet, dhe kjo medoemos do të ndodhë me vaksinimin, do të jemi të parët..

botuar më 20-11-29 11.08.PD

Ulje e të infektuarve me Covid-19 për të dytën ditë me radhë

1792 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit pas 4928 testeve të kryera PCR. Rastet pozitive janë 36.3%, sipas Portalit Unik Informativ. 105 nga të sapo regjistruarit janë nga personeli mjekësor. Numri i rasteve aktive..

botuar më 20-11-29 10.07.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 266

Shpallën sektorët, ku punonjësit do të marrin mbështetje prej 12 eurosh në ditë Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Denica Saçeva bëri të ditur me një urdhër aktivitetet ekonomike, ku punëtorët mund të marrin kompensim prej 24 leva / 12 euro..

botuar më 20-11-28 5.33.MD