Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një mami bullgare është Nr. 1 në Evropë

Petja Zaprjanova
Foto: arkiv

Mamia nga Plovdivi Petja Zaprjanova është fituese në mbarë Evropën në konkursin e specializuar ndërkombëtar “Kate Granger Awards 2020” për punë frymëzuese dhe kujdes të dhembshur.

Certifikata në kategorinë “Obstetrika” i është dorëzuar Petja Zaprjanovës nga Kris Pointer (Britania e Madhe) – bashkëthemelues i kompanisë dhe bashkëshort i dr. Kejt Grejnxhër.

Bullgarja fitoi çmimin prestigjioz, pasi u nominua nga Aleanca e Mamive Bullgare, transmetuan reporterët e BNR-së.

2020-ta u shpall nga Organizata Botërore e Shëndetësisë vit i Infermieres dhe Mamisë.

Më shumë nga rubrika

Një ditë për reflektim, jo për shaka

1 prilli në Bullgari është një ditë pa agjitacion politik përpara zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Mesazhet e fushatës janë të ndaluara si në ditën e reflektimit ashtu edhe në ditën e vetë votimit, dhe autoriteti vendor ka të drejtë të..

botuar më 23-04-01 5.55.PD

Gati 10 për qind e bullgarëve do të vendosin në momentin e fundit se për kë do të votojnë

Na ndajnë vetëm pak ditë nga zgjedhjet e ardhshme të parakohshme parlamentare në Bullgari. Një votim që po zhvillohet sërish në sfondin e një lufte në Evropë, mosmarrëveshjeve për ndihmën ushtarake që vendi ynë duhet ose nuk duhet t’i japë..

botuar më 23-03-31 12.00.MD

Bullgaria dhe Shqipëria nënshkruan një marrëveshje për sigurimet shoqërore

Ministri social bullgar Llazar Llazarov dhe ministrja shqiptare e financave Delina Ibrahimaj nënshkruan një marrëveshje për sigurimet shoqërore. Dokumenti ndërkombëtar rregullon sigurimin e shtetasve të Bullgarisë dhe Shqipërisë kur punojnë në të dy..

botuar më 23-03-30 3.07.MD