Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deputetët hodhën poshtë kërkesën për dorëheqje të Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva

Cveta Karajançeva
Foto: BGNES

Kërkesa e Partisë Socialiste Bullgare (BSP) dhe Lëvizjes për të Drejta dhe Liri (DPS) për pushimin nga detyra të Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva u hodh poshtë me 126 vota të partisë në pushtet GERB, “Patriotëve të Bashkuar”, partisë “Volja” dhe një pjese të deputetëve të pavarur, transmetoi reporterja nga programi “Horizont” i BNR-së Violeta Ashikova.

Ndër motivet për kërkesën e dorëheqjes ishin se Karajançeva nuk e njeh Kushtetutën dhe shkel rregulloren e punës së Parlamentit, duke ia nënshtruar vullnetit të Kryeministrit Bojko Borisov, mosrespektimi i transparencës së punës së parlamentit etj.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria është në gatishmëri për të dalë nga kriza

Qëllimi ynë është që të dalim nga pandemia, që të mund që vitin tjetër PBB-ja të kthehet përsëri në nivelet 3.8 – 4 për qind. Pas krizës, pasi ekonomia evropiane fillon të rimëkëmbet, dhe kjo medoemos do të ndodhë me vaksinimin, do të jemi të parët..

botuar më 20-11-29 11.08.PD

Ulje e të infektuarve me Covid-19 për të dytën ditë me radhë

1792 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit pas 4928 testeve të kryera PCR. Rastet pozitive janë 36.3%, sipas Portalit Unik Informativ. 105 nga të sapo regjistruarit janë nga personeli mjekësor. Numri i rasteve aktive..

botuar më 20-11-29 10.07.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 266

Shpallën sektorët, ku punonjësit do të marrin mbështetje prej 12 eurosh në ditë Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Denica Saçeva bëri të ditur me një urdhër aktivitetet ekonomike, ku punëtorët mund të marrin kompensim prej 24 leva / 12 euro..

botuar më 20-11-28 5.33.MD