Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bojko Borisov: Angela Merkel dhe unë mbështesim Ballkanin Perëndimor në rrugën drejt Bashkimit Evropian

Bojko Borisov, Angela Merkel
Foto: BTA

“Me kancelarin e Gjermanisë Angela Merkel i përkrahim vendet nga Ballkani Perëndimor në rrugën  e tyre drejt Bashkimit Evropian “. Këtë e shkroi në faqen e tij në Facebook kryeministri bullgar Bojko Borisov në ditën e dytë nga mbledhja e rregullt e Këshillit Evropian në Bruksel.

Në takimin midis të dyve, kryeministri ka nënvizuar se Bullgaria do të vazhdojë të punojë aktivisht në këtë drejtim dhe gjatë kohës së presidencës së përbashkët të vendit tonë dhe të Maqedonisë së Veriut në Procesin e Berlinit.

Në takimin me presidentin e Francës Emmanuel Macron Borisov ka nënvizuar domosdoshmërinë prej veprimeve të koordinuara në kuadrin e Bashkimit Evropian në luftën me pandeminë, por pa i privuar shtetet anëtare nga mundësia për të marrë vendimet e tyre.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev

Para 24 majit, Presidenti dorëzoi çmime shtetërore

Presidenti Rumen Radev ndau çmime të larta shtetërore për figurat e kulturës. Tradicionalisht, kjo ndodh para 24 majit - Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metodi, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe të letërsisë sllave. Me..

botuar më 22-05-19 1.26.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Sipas Kryeministrit, lufta kundër korrupsionit kufizon ndikimin rus

Kryeministri Kirill Petkov, i cili mori pjesë në mëngjesin e biznesit të organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë në Bullgari, ka uruar që Bullgaria të bëhet portal i investimeve amerikane në Evropë. Petkov falënderoi miqtë nga Shtetet e..

botuar më 22-05-19 12.00.MD
Presidenti francez Macron

Demarshi francez për përshpejtimin e negociatave Sofje - Shkup

Franca është e gatshme të mbështesë Bullgarinë në mënyrë që vendi të mos humbasë aftësitë e tij mbrojtëse derisa Shtetet e Bashkuara të dërgojnë avionët F-16 . Kjo u bë e ditur nga Presidenca pas një bisede telefonike mes Presidentit bullgar dhe..

botuar më 22-05-19 10.45.PD