Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ka formulë për zgjidhjen e kundërshtimeve historike bullgaro maqedonase

Antonijo Milloshoski
Foto: Facebook / Antonio.Miloshoski

Kryeministrat e Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut Bojko Borisov dhe Zoran Zaev duhet të merren vesh në takimin mes tyre muajin tjetër në Sofje se “Goce Dellçev është maqedonas në kuptimin regjional të fjalës dhe bullgar nga pikëpamja e përkatësisë së tij popullore-etnike, i cili ka lindur në krahinën gjeografike të Maqedonisë”, shkroi në Facebook Antonijo Milloshoski - deputet nga VMRO-DPMNE dhe ish-ministër i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut gjatë qeverisjes së Nikola Gruevskit, transmetoi BTA.

Burime të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut mendojnë se në takimin në Bullgari më 11 nëntor Zaev dhe Borisov do ta pranojnë këtë formulë, sepse ajo është e aplikueshme edhe për personalitete të tjera kontradiktore historike, si Dame Gruev, Nikola Karev, Gjorçe Petrov, Panko Brashnarov etj., thuhet në informacion.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev: Maqedonia e Veriut në BE - pa gjuhë urrejtjeje

Presidenti Rumen Radev tha se Bullgaria duhet të bjerë dakord për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian, pasi njihen faktet objektive historike dhe "kur procesi i zhdukjes së gjuhës së urrejtjes dhe..

botuar më 20-11-27 5.29.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Ministria e Punëve të Jashtme zhvilloi një bisedë me udhëheqësin e përkohshëm të Ambasadës së Maqedonisë Veriore në Sofje Ministria bullgare e Punëve të Jashtme ka ftuar për bisedë udhëheqësin e përkohshëm të Ambasadës së Maqedonisë Veriore në..

botuar më 20-11-27 3.52.MD
Krasimir Karakaçanov

Zëvendëskryeministri Karakaçanov përshëndeti Zoran Zaev për pozitën e tij sa i përket Bullgarisë

Zëvendëskryeministri Krasimir Karakachanov përshëndeti Kryeministrin e Maqedonisë Veriore Zoran Zaev për pozicionin e deklaruar në intervistën e tij për BGNES dje dhe theksoi se nëse shkojmë në këtë drejtim, vitin e ardhshëm mund të flasim për..

botuar më 20-11-26 3.29.MD