Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Drejtori i përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare dha dorëheqje

Andon Balltakov
Foto: BGNES

Drejtori i përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare – BNR, paraqiti në Këshillin e Mediave Elektronike kërkesë për zgjidhjen para afatit të kontratës së punës. Këshilli shprehu shpresë, se Andon Balltakov do të mendojë dorëheqjen.

Drejtori Balltakov tha para programit “Horizon” të BNR se është i indinjuar nga mungesa e vullnetit për ndryshim të rregullores normative, i cili të garantojë radion publike të pavarur dhe të lirë pa ndërhyrje politike.

Drejtori i përgjithshëm tha, se Ministria e Kulturës e falsifikoi mendimin e tij gjatë diskutimit të ndryshimeve të Ligjit për Radion dhe Televizionin. Balltakov bëri thirrje që për këtë akt ministri i kulturës Boill Banov të japë dorëheqje.


Më shumë nga rubrika

Kulmi i pandemisë në Bullgari do të vazhdojë edhe 2-3 javë të tjera

Ky është kulmi i fundit i epidemisë me Covid -19 në Bullgari, i cili pritet të vazhdojë për 2-3 javë të tjera. Këtë e komentoi për BNT Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror Doc. Angell Kunçev. Sipas tij, në pranverë dhe verë do të kemi një periudhë..

botuar më 21-03-06 1.38.MD

Një tërmet i vogël u regjistrua në Bullgarinë Perëndimore

Një tërmet i vogël me një madhësi prej 2.5 të shkallës Rihter u regjistrua sot në 6:08 në mëngjes pranë fshatit Osenovo rajoni i qytetit Bllagoevgrad, informon sajti i Institutit Kombëtar të Gjeofizikës, Gjeodezisë dhe Gjeografisë pranë Akademisë..

botuar më 21-03-06 11.38.PD

Konferenca dyditore ndërkombëtare “Japonia dhe rruga drejt suksesit” filloi në Universitetin e Sofjes

Departamenti i Gjuhës Japoneze në Fakultetin e Filologjisë Klasike dhe Moderne në Universitetin e Sofjes do të paraqesë rrugën e suksesshme të Japonisë për popullarizimin e kulturës së saj tradicionale dhe bashkëkohore në të gjithë botën. Në..

botuar më 21-03-06 11.03.PD