Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Operatorët turistikë bullgarë paraqesin një video për Manastirin Allaxha

Foto: arkiv

Muaji tetor po përfundon qetë-qetë, kurse bashkë me të dhe ditët e fundit të ngrohta, të përmbushura  me ngjyrat dhe nuancat e natyrës. Tani është momenti të mund t’i shijojmë  dhe ta përcjellim stinën me një ekskursion të paharruar deri në bregdetin tonë verior të Detit të Zi. Në një video speciale Shoqata e Ciceronëve në Bullgari, bashkë me Ministrinë e Turizmit, na ftojnë të vizitojmë Manastirin Allaxha.  Videoja për këtë vend të prekur nga historia është xhiruar me frymëzim dhe është me titra në gjuhën angleze.

Allaxha Manastir gjendet afër kryeqytetin tonë detar Varna dhe është një nga kureshtjet natyrore më të njohura vendase. Mbishkrimet murale janë nga shekujt 13-14. Pas rënies së Bullgarisë nën sundimin osman, në fund të shekullit të 14 , Allaxha Manastir bie gradualisht në rënie dhe mbase aty nga fundi i shekullit të 15 ose në fillim të shekullit të 16 është i braktisur përfundimisht.

Shikoni videon:


Më shumë nga rubrika

Vidin priti anijen e parë me turistë të huaj për vitin 2023

Anija e parë e lundrimit në Danub për sezonin turistik u ankorua më 20 mars në portin e Vidinit.  Vidin – qyteti evropian danubian me histori të pasur Vidin – një përrallë shumëshekullore Një shëtitje në Vidin me Volen Antovin..

botuar më 23-03-20 12.55.MD
Steven dhe Vanja Proctor

Një britanik punon “për të mirën e njerëzve” për ta kthyer Stojkite në një fshat model

Steven Proctor është nga Newbourne - një qytet i vogël në pjesën jugore të Britanisë së Madhe. Me profesion është inxhinier mekanik, nga malet Rodope dhe më saktë banues i fshatit Stojkite të Rodopeve. 47-vjeçari anglez u vendos këtu tre vjet më..

botuar më 23-03-18 12.10.MD

“Guardian” rekomandoi bregdetin verior bullgar të Detit të Zi si një parajsë për pushim jashtë sezonit aktiv

Po kërkoni një pushim të lirë në plazh? Drejtohuni në Evropën Lindore dhe veçanërisht në Ballkan. Kroacia, Bullgaria, Shqipëria dhe Mali i Zi ofrojnë diell përvëlues dhe çmime të volitshme në sezonin shtator-qershor, thekson gazeta “Guardian”...

botuar më 23-03-15 7.15.PD