Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgare në Londër tregon

Tatjana Daskallova jeton në Ishull, por shkruan poezi për Bullgarinë

4
Foto: arkiv personal

Po rritet numri i bullgarëve, të cilët janë vendosur jashtë përkohësisht, ose kanë ndërmarrë nëpër rrugën e gjatë të integrimit  në një shtet tjetër të huaj. Përpara 17 vjetëve zgjedhjen e vet fatale e bën dhe poetesha nga qyteti Ruse Tatjana Daskallova. Ajo niset për në Britaninë e Madhe, e tunduar nga mundësia të mësojë më shumë për botën e huaj dhe për kulturën perëndimore. Si një gazetare e diplomuar, Tatjana i aplikon mjeshtëritë e veta për komunikim dhe në punën e saj në ishull. Aty ajo krijon firmë të vet për ndihmë shtëpiake dhe kështu u ndihmon dhjetëra bullgareve të marrin një punë ligjore. Njëkohësisht me këtë ajo punën dhe si dado pranë një kompanie angleze në Londër, gjë e cila i jep mundësi të mund të njohë njerëz të ndryshëm dhe kultura në qytetin kozmopolit.


I bën një përshtypje shumë të fortë reagimi i një vajze të vogël angleze. Kur i ka treguar një fotografi të një bullgareje të veshur në veshje popullore bullgare, fëmija me shumë admirim e ka pyetur, nëse gruaja në fotografi është një princeshë e vërtetë. Kjo e ka mahnitur jashtë mase Tatjanën. Ajo tregon se, ka përjetuar çaste të tjera të ngjashme të një krenarie nga fakti se është bullgare.

“Jetoj në Londër dhe ndihem këtu shkëlqyeshëm. Shkruaj për Bullgarinë në vjersha, sepse ajo është pjesë nga zemra ime dhe gjithmonë më mungon! Zyrtarisht në Mbretërinë e Bashkuar jetojnë mbi 200 mijë bashkatdhetarë tanë. Unë udhëtoj shumë nëpër vend dhe kështu mësoj për të tjerët, përzihesh me ta , por dhe shpërndan kulturën tënde personale si dhe jetesën në një territor të huaj. Këtu, në Ishull vendosen kryesisht bullgarë të arsimuar. Të tjerë vijnë, që të mund të grumbullojnë përvojë, mësojnë dhe kthehen në Bullgari. Por, fillimi gjithmonë është i vështirë.

Kur erdha në Londër, në periudhën përpara hyrjes sonë në Bashkimin Evropian, ne duhej të lëshonim të ashtuquajturën vizë biznesi, që të mund të krijojmë firmat tona. Dhe pak nga pak filluam të integrohemi, u bëmë më të hapur si njerëz, u mësuam t’i ndihmojmë njëri-tjetrit. Dashuria, respekti midis njerëzve - ato janë në plan të parë. Tani, në kohën e pandemisë, shikohet akoma më qartë se nuk ka kufi. Unë nuk mendoj  se dalja e Anglisë nga Bashkimi Evropian  është diçka e domosdoshme, që do të na sjellë një luks dhe rehati më të madhe. Por, shteti është i pavarur, ai u dha shans njerëzve të bëjnë zgjedhjen e vet  dhe tani e merr parasysh atë. Ajo e cila gjithmonë më ka pëlqyer këtu është pozitivja, qëndrimi optimist ndaj çdo gjëje e cila ndodh. Anglezët nuk dorëzohen kollaj, por kanë dhe rregulla shumë të forta, të cilat të detyrojnë të mësohesh, të jesh korrekt ndaj të tjerëve, të punosh dhe të mos të gënjesh asnjeri - këto janë vlera të lashta”.

Përmbledhja e parë me vjersha të Tatjana Daskallovës doli në Londër përpara disa muajsh  dhe u pranua me një vëmendje të madhe nga bashkatdhetarët tanë aty. Në të janë përfshirë 40 vjersha nën titullin “Deri tek kapilarët e dashurisë”.

Në përgjithësi tema është për rrënjët e thella të dashurisë. Mes këtyre “kapilareve” Tatjana shikon vende të dashura e të preferuara të cilat i ka vizituar në Londër, vendin e lindjes së Jane Austen në Angli, në Spanjë – rrugën deri në Santiago de Compostela, dhe po kështu qytetet Varna dhe Burgas në Bullgari. “Vendi ku jetoj më frymëzon dhe më përmbush me ide të shumta, ëndërroj të mund t’i realizoj  një ditë, në qoftë se kthehem në Bullgari” - thotë Tatjana.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: arkiv personal


Galeria

Më shumë nga rubrika

Cvetana Videva – kontesha e qeramikës bullgare

Para vitesh gjatë gërmimeve pranë kompleksit të tempujve nga eneoliti Dollnosllav në rrëzat e malit Rodopa, Cvetana Videva zbuloi enë prej qeramike që datojnë 6 mijëvjeçarë më parë. Sendet në duart e saj jo vetëm që ishin të bukura, por rrezatonin..

botuar më 20-11-27 6.15.PD
Prof. Aleksandër Çirkov

Vdiq kardiologu i njohur bullgar prof. Aleksandër Çirkov

Në moshën 82 vjeç vdiq prof. Aleksandër Çirkov, transmetoi BTA. Kjo ka ndodhur herët në mëngjes në një hotel në Varna. Profesori papritmas është ndier keq dhe megjithë përpjekjet e specialistëve ka vdekur. Në vitin 1966, Çirkov ka specializuar..

botuar më 20-11-24 1.16.MD

U nda nga jeta regjisori i zërit Dimitër Pallashev

Në moshë 80 vjeç sot vdiq kolegu ynë shumëvjeçar, regjisori i zërit në BNR Dimitër Pallashev , i cili ka punuar  edhe me ekipet e “Radio Bullgarisë” në gjuhë të huaja. Dimitër Pallashevi ishte një person i shquar  krijues, një nga themeluesit e..

botuar më 20-11-20 3.50.MD