Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkupi është i gatshëm të ripohojë premtime suplementare ndaj Bullgarisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev
Foto: BGNES

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev deklaroi se Shkupi është i gatshëm të deklarojë me gojë, ose me aneks pranë Traktatit të Fqinjësisë të Mirë mes dy vendeve tona se Maqedonia e Veriut nuk ka pretenca territoriale ndaj Bullgarisë dhe nuk do të përzihet në politikën e saj të brendshme, transmetoi BTA.

Nuk ka nevojë për një marrëveshje të re dhe Bullgaria është dakord me këtë. Jemi gati të ripohojmë sukseset e arritura nga komisioni për çështjet historike dhe të angazhohemi me forcimin e bashkëpunimit, tha gjithashtu Zaev.

Shkupi dhe Sofja tashmë kanë nënshkruar Traktat të Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë, ku thuhet se asgjë e shkruar në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut nuk mund të interpretohet si bazë e ndërhyrjes në punët e brendshme të Bullgarisë.

Më shumë nga rubrika

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev

Në Shkup presin zgjidhje të kundërshtimeve me Bullgarinë deri në dhjetor

Maqedonia e Veriut bën çmos për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme me Sofjen, deklaroi Kryeministri i vendit Zoran Zaev . “Kjo do të ndodhë para këshillit të dytë të ministrave nga BE-ja dhe një takimi me Kryeministrin Bojko Borisov...

botuar më 20-11-24 10.01.PD
Xhani Bukikio - kryetar i Komisionit të Venecias

Komisioni i Venecias vlerësoi ndryshimet e propozuara kushtetuese

Komisioni i Venecias pranë Këshillit të Evropës paraqiti një vlerësim të ndryshimeve të propozuara në Kushtetutën Bullgare. Shprehet keqardhje që ato nuk u paraprinë nga diskutimi dhe shpjegimi i duhur publik, transmetoi BTA. Në lidhje me..

botuar më 20-11-23 1.34.MD

Stevo Pendarovski është skeptik për arritjen e marrëveshjes së shpejtë me Bullgarinë

Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski nuk pret që gjatë javëve të ardhshme të arrihet marrëveshje me Bullgarinë, e cila të debllokojë rrugën e vendit të tij drejt BE, bëhet e qartë nga një intervistë e tij dhënë televizionit vendas. “Me politikën e saj..

botuar më 20-11-21 3.55.MD