Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestë kundër trafikut transkufitar të kamionëve dhe maunave përmes Silisrës

Foto: Bashkia e Silistrës

Banorë të Silistrës bllokuan një udhëkryq kryesor para pikëkalimit drejt Rumanisë si shenjë proteste kundër lëvizjes së kamionëve dhe maunave në qytet. Sipas Traktatit të Bukureshtit nga viti1913 kufiri kalon në vetë fundin e qytetit. Prandaj maunat që udhëtojnë për Evropën Lindore kalojnë përmes Silistrës që të shkojnë deri në tragetin e vogël rumun për në Kalarash, transmetoi BNT.

Më 29 tetor në njl mbledhje të komisionit të specializuar bullgaro-rumun pitet vendim për rifillimin e punës së kompleksit bullgaro0rumur të tragetit në linjën fshati Ajdemir – porti Chiciu për ta hequr trafikun jashtë qytetit. Por e vetmja zgjidhje e qëndrueshme është ndërtimi i një ure mbi lumë, këmbëngulin vendasit.


Më shumë nga rubrika

BE do të financojë frenimin e fluksit të emigrantëve ndaj Bullgarisë

Komisioni Evropian njoftoi se po fillon një projekt pilot me Bullgarinë për të ndaluar ardhjen e paligjshme të emigrantëve dhe për të përmirësuar sigurinë kufitare. Sofja pritet të zbatojë masat për vlerësimin e përshpejtuar të kërkesave për azil dhe..

botuar më 23-03-21 9.51.PD
Dimitër Stojanov

Bullgaria nuk do të jetë pjesë e prokurimit të përgjithshëm publik të predhave për Ukrainën

Është e nevojshme që mbështetja gjithëpërfshirëse e BE-së për Ukrainën të vazhdojë, tha zëvendësministrja bullgare e punëve të jashtme Velisllava Petrova para mbledhjes së rregullt të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel. Petrova vuri në..

botuar më 23-03-21 9.28.PD

Katër persona me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

200 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. 58 për qind e tyre nuk janë të vaksinuar kundër sëmundjes. 5 për qind e 4015 testeve të kryera rezultuan pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i pacientëve të..

botuar më 23-03-21 9.03.PD