Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestuesit përsëri u mblodhën duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë

Foto: BGNES

Për 112-ën mbrëmje me radhë protestuesit u grumbulluan përsëri në sheshin “Pavarësia”, që të kërkojnë dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit. Ndër kërkesat e protestuesve janë aplikimi i votimit elektronik në distancë dhe thirrja e Kuvendit të Madh Popullor për ndryshimin e Kushtetutës.

Sipas traditës çdo të mërkurë iniciativa “Drejtësia për të gjithë” organizon protestë edhe para Pallatit Gjyqësor.


Më shumë nga rubrika

Ministri i Ekologjisë prognozon krizë ujore

“Tani për tani liqenet artificiale në Bullgari janë siguruar me 45% të vëllimit të tyre " tha në Kuvendin Popullor Ministri i Ekologjisë Emill Dimitrov. Ai paralajmëroi se politika për liqenet artificiale po mbetet seriozisht prapa dhe parashikon..

botuar më 20-11-27 11.04.PD

Ulet kërkimi dhe blerja e tepërt e ilaçeve

Pothuajse të gjitha ilaçet janë në dispozicion në rrjetin e farmacive, me përjashtim të disa ilaçeve antitrombotike, tha kryetari i Shoqatës së Pronarëve të Farmacive Nikollaj Kostov për BNR. Ai sqaroi se kërkesa dhe furnizimi i ilaçeve nuk është..

botuar më 20-11-27 10.40.PD

Rastet e reja të Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 39.2% e të gjitha PCR testeve të kryera

3,568 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari, sipas Portalit Unik Informativ të shpallura rreth mesnatës. Rastet pozitive janë 39.2% e 9093  PCR testeve të kryera. Kështu, rastet aktive të infeksionit me koronavirus në vend u bënë 88 224...

botuar më 20-11-27 10.25.PD