Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filloi punë Presidenca bullgaro-maqedonase e Procesit të Berlinit

Foto: arkiv

Na vjen keq për pamundësinë që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut t’i afrojnë maksimalisht institucionet e tyre gjatë Presidencës së përbashkët bullgaro maqedonase të Procesit të Berlinit për shkak të shpërthimit të papritur të pandemisë së Covid-19. Këtë e tha ambasadori bullgar në Shkup Angell Angellov më 28 tetor gjatë mëngjesit të parë të punës të zhvilluar në kuadrin e Presidencës bullgaro-maqedonase, bëri të ditur MPJ-ja bullgare.

Në prani të ambasadorëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe të Gjermanisë Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani shprehu shpresë që iniciativa për lëvizje me karta identiteti mes vendeve të Ballkanit Perëndimor të jetë ndër temat e takimit të ministrave të ekonomisë në kuadrin e Procesit të Berlinit në Sofje më 5 nëntor.

Më shumë nga rubrika

Stevo Pendarovski është skeptik për arritjen e marrëveshjes së shpejtë me Bullgarinë

Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski nuk pret që gjatë javëve të ardhshme të arrihet marrëveshje me Bullgarinë, e cila të debllokojë rrugën e vendit të tij drejt BE, bëhet e qartë nga një intervistë e tij dhënë televizionit vendas. “Me politikën e saj..

botuar më 20-11-21 3.55.MD
Стево Пендаровски

Ngjarjet me adresë ballkanike

Autoritetet në Shkup nuk ndihen përgjegjës për problemet me Bullgarinë Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski dhe kryeministri Zoran Zaev nuk ndihen të përgjegjshëm për bllokimin nga ana e Bullgarisë për në..

botuar më 20-11-20 1.10.MD

Bullgaria përkrah fort Shqipërinë në rrugën e saj drejt BE

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi në telefon me Kryeministrinë e Shqipërisë Edi Rama, transmetoi BTA. “Bullgaria përkrah fort Shqipërinë në rrugën e saj drejt familjes evropiane. Mendojmë, se keni treguar përkushtimin tuaj ndaj vlerave evropiane,..

botuar më 20-11-19 2.13.MD