Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po vazhdon të kërkohet zgjidhje e kundërshtimeve historike mes Shkupit dhe Sofjes

Foto: EPA/BGNES

Bullgaria do ta njohë gjuhën dhe identitetin maqedonas, në qoftë se Maqedonia e Veriut njeh se historikisht ato kanë rrënja bullgare. Këtë kompromis e propozoi ambasadori bullgar në BE në mbledhjen e këshillit të ambasadorëve në Bruksel, njoftoi botimi elektronik “Poliitko”, duke u mbështetur tek informacioni i “një diplomati të lartë”

Ministria e Punëve të Jashtme bëri të ditur para BNR-së se nuk do të komentojnë publikimin. Ministria bullgare vuri në dukje gjithashtu se pozita e Bullgarisë mbetet e tillë siç është e miratuar nga Parlamentit i vendit.

Sa i përket kësaj teme Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva tashmë komentoi se ashtu si Bullgaria e njeh realitetin, ashtu dhe Shkupi duhet ta njohë të kaluarën.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria e dëshiron më shumë sesa Gjermania fillimin e negociatave “BE – Maqedonia e Veriut”

I vetmi shtet i cili e dëshiron më shumë sesa Gjermania fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në është Bullgaria. Mirëpo, për mua ishte një befasim i madh se rezoluta e Parlamentit Evropian për Bullgarinë zbuloi pakicë maqedonase në..

botuar më 20-11-29 3.53.MD
Bojko Borisov

Kryeministri Bojko Borisov numëroi shkaqet për të cilat janë sulmet kundër tij

Oligarkia më sulmon sepse Bullgaria hyri në dhomën e pritjes për euron dhe ata nuk mund ta përdorin sistemin bankar si më parë, thotë Kryeministri Bojko Borisov para gazetës gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Si shkak për sulmet kundër tij..

botuar më 20-11-29 12.10.MD

Presidenti Rumen Radev: Maqedonia e Veriut në BE - pa gjuhë urrejtjeje

Presidenti Rumen Radev tha se Bullgaria duhet të bjerë dakord për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian, pasi njihen faktet objektive historike dhe "kur procesi i zhdukjes së gjuhës së urrejtjes dhe..

botuar më 20-11-27 5.29.MD