Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zëvendëskryeministri Karakaçanov: Besimi ndaj Maqedonisë së Veriut është i humbur”

Krasimir Karakaçanov
Foto: BTA

Marrëveshja dypalëshe mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk respektohet nga pala maqedonase. Besimi është i humbur, deklaroi Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov. Në pozitën e Ministrisë së Mbrojtjes Karakaçanov shënoi përpjekjet e Ministres së Jashtme Ekaterina Zaharieva dhe të Gjermanisë, si kryetare e BE-së, të afrojnë pozitat e palës bullgare dhe të asaj maqedonase.

Përkrahim konstatimet kryesore të Ministres së Jashtme se dialogu bilateral nuk respektohet nga ana maqedonase, sidomos në arritjen e përparimit në punën e Komisionit dypalësh historik, thotë Karakaçanov.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 360

Po flitet për “modelin bullgar” të përballimit të pandemisë Kriza ka treguar se nuk ka asnjë vend që mund ta kapërcejë pandeminë më vete. Bota po flet për “modelin bullgar”, për ekuilibrin që gjetëm që të mbrojmë jetën e njerëzve pa e..

botuar më 21-03-02 6.05.MD

Tashmë dihen numrat e partive në fletëvotimin zgjedhor

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve u hoq shorti për numrat e partive dhe të koalicioneve, me të cila ato do të shkruhen në fletëvotim. Ja numrat e atyre kryesore, sipas prognozave të sociologëve : GERB do të jetë me Nr. 28, “Partia..

botuar më 21-03-02 5.47.MD

Më shumë pacientë me Covid-19 ka në Sofje, Plovdiv dhe Burgas

Shumica e pacientëve me Covid-19 janë shtruar në spitalet në Sofje - 1153, në Plovdiv - 447 dhe në Burgas - 428, sipas të dhënave të publikuara sot nga Arka Kombëtare e Sigurimeve Shëndetësore, njoftoi BTA. Informacioni është që nga 28..

botuar më 21-03-02 5.23.MD