Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

TASS njoftoi se ndërtimi i gazsjellësit Rryma Ballkanike është përfunduar

Foto: arkiv

Ndërtimi i tubacionit të gazit “Rryma Ballkanike” ka përfunduar në të vërtetë – segmentet bullgare dhe serbe janë të lidhura, njoftoi agjencia ruse TASS, pa përmendur burimin e saj. Sipas të njëjtit burim, i cili merr pjesë në ndërtim, ceremonia zyrtare e hapjes së tubit është shtyrë për shkak të koronavirusit, njoftoi BGNES.

“Rryma Ballkanike” është një vazhdim i tubacionit të gazit “Rryma Turke” nga Rusia për në Turqi. Lidhja bullgaro-serbe do të lejojë furnizime shtesë të gazit natyror rus në Serbi dhe Hungari. Emri "Rryma Ballkanike" për tubacionin u propozua nga Kryeministri bullgar Bojko Borisov. Gazsjellësi është i gjatë 474 kilometra me një kapacitet të planifikuar për të transferuar deri në 20 miliardë metra kub gaz në vit.


Më shumë nga rubrika

Partitë po aplikojnë për regjistrim për zgjedhjet e ardhshme deri më 26 maj

Deri në orën 5 të pasdites më 26 maj është afati i fundit për partitë dhe koalicionet për të paraqitur kërkesat e tyre në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për regjistrim për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme. Këtë e parashikon kronograma për..

botuar më 21-05-13 4.56.MD
Stefan Janev

Javën e ardhshme do t’ia paraqitet shoqërisë bullgare situatën reale në vend

Situata reale në vend në syrin e qeverisë provizore, do t'i paraqitet shoqërisë bullgare javën e ardhshme. Kjo u njoftua në seancën e parë të qeverisë nga kryeministri i përkohshëm Stefan Janev. Zëvendës Kryeministri dhe Ministër i Çështjeve..

botuar më 21-05-13 4.08.MD
Krasimir Karakaçanov

VMRO me një formulë për paraqitje të përbashkët të formacioneve patriotike në zgjedhjet e ardhshme

"Ne nuk mund të vazhdojmë të lëkundemi midis asaj që Uashingtoni dhe Brukseli, ose Moska na thonë. Interesi bullgar duhet të jetë gjëja kryesore," tha udhëheqësi i VMRO Krasimir Karakaçanov për BNR. Ai po propozon që formacionet patriotike..

botuar më 21-05-13 3.48.MD