Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U bënë homazhe dhe u vendosën kurora para monumentit të heronjve në betejën pranë Slivnica

Foto: arkiv

Me një sërë veprimtarish Trupat e Këmbësorisë shënuan festën e tyre – 19 nëntorin dhe përvjetorin e 135 nga fitorja më e lavdishme në historinë ushtarake të Bullgarisë, ajo te Slivnica.

Në respektim të masave kundërepidemike si çdo vit ushtarakët e komandës ndoqën gjurmët e heronjve që sakrifikuan jetën pranë Slivnica duke kaluar nga Sllivnica deri te Gurguljat dhe nderuan kujtimin e heronjve të Luftës Serbo-Bullgare të cilët mbrojtën Bashkimin e Bullgarisë nga viti 1885.

Para Monumentit të Kapitenëve në Slivnica dhe Panteonit të të Vdekurve pranë fshatit Gurguljat u bënë homazhe dhe u vendosën kurora.


Më shumë nga rubrika

Doktor Anat Livne gjatë hapjes së ekspozitës “Varshava hebre: Historia e frymës njerëzore” në muzeun “Bejt Lohamej-Ha-Geataot” - janar 2018

Një pasardhëse e hebrenjve bullgarë tregon arkivin e Janusz Korczak

27 janari është dita në të cilën gjatë vitit 1945 lirohen të mbijetuarit e pakët të shpëtuar në kampin e përqendrimit në Auschwitz. Dhjetëvjeçarë më vonë OKB-ja e kthen datën në një Ditë Ndërkombëtare për të përkujtuar Holokaustin, duke inkurajuar jo..

botuar më 21-01-27 7.10.PD
Zhana Gendova dhe Vasill Gendov

Zhana Gendova – muza e parë në kinematografinë bullgare

Njëzet vjet pasi vëllezërit Lumiere i treguan publikut të mahnitur në Paris një histori përmes imazheve lëvizëse, filmi i parë bullgar “ Bëllgarani është galant ” u shfaq në Teatrin Modern të Sofjes. Krijuesi i tij Vasill Gendov do të bëhej..

botuar më 21-01-26 12.56.MD

“Kisha e varrosur” në Patalenica

Në  fshatin Patalenica , të vendosur në rrëzat e Rodopeve, gjendet një nga monumentet më të rëndësishme mesjetare të kulturës - kisha “ Shën Dhimitri ”. Supozohet se kisha ka qëndruar rreth gjysmë mijëvjeçarë të groposur nën dhe për të  mos u fyer nga..

botuar më 21-01-24 6.20.PD