Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Restorantet nuk i lejojnë inspektorët shëndetësorë të bëjnë kontrollime

Foto: BTA

Disa lokale dhe restorante në kryeqytet kanë refuzuar akses për inspektorët shëndetësorë që të kontrollojnë se si respektohen masat kundër epidemisë. Në lokalin pranë liqenit “Ariana” p.sh. 200 klientë kanë mbetur të mbyllur me forcë  deri sa  një grua prej klientëve u ndje keq dhe u imponua që të dërgohet në spital. Që atëherë ekipi i inspektorëve ka bërë kontrollin në objekt. Pas ndërhyrjes së policisë, u përpiluan akte për pronarët e lokaleve  në fjalë.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 272

U miratua Plani Kombëtar për Vaksinimin kundër Covid-19 Në një mbledhje të Këshillit të Ministrave u miratua Plani Kombëtar për Vaksinimin kundër Covid-19. Këtë e njoftoi në një brifing Ministri i Shëndetësisë profesor..

botuar më 20-12-04 7.35.MD

Protestë me automjete në Sofje kundër pushtetit

Protestuesit kundër qeverisë së Bojko Borisovit dhe Kryeprokurorit Ivan Geshev zhvilluan në Sofje një protestë me automjete. Ajo filloi nga godina e Bankës Popullore Bullgare dhe arriti deri tek dalja e Sofjes drejt autostradës “Trakia”, parkut..

botuar më 20-12-04 7.08.MD

Plani i rimëkëmbjes mund të ndihmojë për rritjen e PBB-së së Bullgarisë me rreth 20%

Gjatë diskutimit mbi prezantimin e shtyllës së dytë të Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë - "Bullgaria e Gjelbër", Zëvendës Kryeministri Tomislav Donçev theksoi se Bullgaria duhet të synojë të rrisë produktin e saj të brendshëm bruto (PBB)..

botuar më 20-12-04 5.17.MD