Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të infektuarit me Covid-19 përbëjnë 40 për qind nga të gjithë të testuarit për 24 orët e fundit

Foto: BTA

1123 janë rastet e reja të koronavirusit të zbuluara nga 2787 PCR teste. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ për 24 orët e fundit.

Testet pozitive janë pak mbi 40 për qind.

Rastet e konfirmuara të Covid-19 që nga fillimi i pandemisë arritën 121 820. Rastet aktive janë 82 416.

6350 pacientë janë të hospitalizuar, prej tyre 408 ndodhen në reparte intensive.

772 veta u shëruan për 24 orët e fundit, ndërsa të vdekurit me koronavirus të konfirmuar janë 60.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve që nga fillimi i pandemisë është 36 524 veta, ndërsa i të vdekurve 2880.

Nga 23 nëntori në pjesën e madhe të vendit nxënësit nga klasa e 5 deri në të të 12 kthehen në shkollë. Kjo nuk është në fuqi për qytetin e Sofjes ku nxënësit nga klasa e 6 deri në të të 12 do të mësojnë nga distanca deri në fund të muajit.

Në rajonin e qyteti Pllovdiv kthimi në shkollë do të bëhet me etape.


Më shumë nga rubrika

Dr. Skender Sila

Dr. Skender Sila: Shpresoj se vaksinimi kundër Covid-19 do të përshpejtohet

Heqja e masave kufizuese kundër Covid-19 duhet të ndodhë me vëmendje të madhe dhe një kontroll strikt. Për këtë paralajmëroi në një intervistë për BNR dr. Skender Sila – përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Bullgarinë. Sipas..

botuar më 21-01-26 2.21.MD
Avokatja e Popullit Diana Kovaçeva

Avokatja e Popullit Diana Kovaçeva: Janë të domosdoshme masa më të rrepta kundër dhunës në shtëpi

Ka nevojë për heqjen e kërkesës për dhunë sistematike në shtëpi, që të ndëshkohen fajtorët. Aktualisht kërkesa është për të paktën 3 raste, që të ketë ndëshkim. Këtë e tha Avokatja e Popullit Diana Kovaçeva në një debat të organizuar nga ajo..

botuar më 21-01-26 2.09.MD

Përsëri inspektim për ndotjen e Liqenit të Varnës

Ministri i Mjedisit dhe Ujërave, Emill Dimitrov, ka urdhëruar një hetim nëse informacioni në lidhje me ndotjen e mjedisit është fshehur për shkak të një aksidenti në një tubacion të ujërave të zeza në liqenin e Varnës. Kjo raportohet në faqen e..

botuar më 21-01-26 12.10.MD