Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Violinistja Zornica Illarionova me njohje të madhe në Ohër

Foto: Facebook / Zornica Illarionova

Konkursi ndërkombëtar për interpretues të rinj "Ohrid, sakam te" ("Ohri, unë të dua") shpalli fituesit në edicionin e tij të tetë, i cili u mbajt në mënyrë virtuale nga 19 deri më 21 nëntor. Së bashku me çmimet në kategori të ndryshme - violinë, piano, kitarë, violonçel, fizarmonikë dhe instrumente frymore, sipas rregulloresjepet edheGrand Prix. Fituesja e çmimit të madh sivjet është violinistja bullgare Zornica Illarionova, fituese e një numri çmimesh të tjera ndërkombëtare, me një karrierë aktive koncertale në Bullgari dhe në të gjithë botën. Ja se çfarë tha ajo për Radio Bullgarinë, menjëherë pas lajmit të njohjes:

“Jam shumë e lumtur për të njoftuar para auditorit tuaj këtë lajm të mirë dhe të shpreh gëzimin tim se megjithë pasigurinë përreth nesh, gjëra të bukura po ndodhin. Mora njoftim se kam fituar Grand Prix në konkursin për interpretues të rinj në Ohër. Kjo është një fitore shumë e vlefshme për mua, pasi juria në grupmoshën time më dha 100 nga 100 pikë të mundshme. Jo vetëm kaq - në raundin tjetër, në të cilin pjesëmarrësit me numrin maksimal të pikëve u vlerësuan nga juria në të gjitha kategoritë instrumentale, më zgjodhën si fituesja absolute dhe fituesja e çmimit të madh. Pjesë e çmimit është një koncert në Romë vitin e ardhshëm.

U jam mirënjohëse ekspertëve që votuan për mua, për nderin që më është dhënë. Unë i përgëzoj të gjithë fituesit e konkursit dhe pres që kohërat të bëhen më të mira, më të qeta, të takohemi në një gala-koncert në Ohër, për t’i marrë çmimet tona. Shpresoj se situata në të gjithë botën do të ndryshojë dhe ne do të jemi në gjendje të japim përsëri koncerte dhe të takojmë publikun tonë."

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Emill Karamanov – kujtim për një dirigjent simpatik dhe joshës

“Emill Karamanov është një dirigjent, i cili gërsheton dhe kombinon temperamentin pasionues me tekste të sinqerta e të përzemërta dhe me një ndjenjë të hollë për masë artistike...Si një artist i vërtetë krijues, ai drejton me një dorë të shkathtë..

botuar më 21-06-16 7.15.PD

Milen Ivanov: Që të kesh të ardhme, duhet të respektosh të kaluarën....por dhe të vazhdosh përpara

“Për ne më e rëndësishmja është që të ruajmë stilin e lashtë vokal bullgar, i cili është tepër unik”-kështu Milen Ivanov, dirigjent i “Zërave të traditës” përcakton konceptin e formacionit të ri, të krijuar bashkë me fondacionin me të njëjtin..

botuar më 21-06-15 7.15.PD

Koncert “Rapsodi” i Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare do të tingëllojë në katër kontinente

Koncerti i Orkestrës Simfonike të BNR me dirigjent Mark Kadin do të transmetohet nga Aleanca Globale e Mediave “Euroradio” në Evropë, Azi dhe Amerikë. Ngjarja është më 18 qershor,në sallën e kryeqytetit “Bëllgaria”. Për adhuruesit e muzikës nga e..

botuar më 21-06-13 8.15.PD