Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

António Guterres përshëndeti Bullgarinë me rastin e përvjetorit të 65 të anëtarësimit të saj në OKB

| rinovuar më 20-11-25 7.10.MD
António Guterres
Foto: arkiv

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së António Guterres përshëndeti Bullgarinë me rastin e përvjetorit të 65 të anëtarësimit të saj në organizatë, njoftoi MPJ-ja bullgare.

Vendi ynë u anëtarësua në OKB më 14 dhjetor 1955.

Në një video-fjalim Guterres thekson se Bullgaria ka një kontribut të konsiderueshëm në punën e organizatës. “Shpresoj tek Bullgaria për ta inkurajuar bashkëpunimin dhe solidaritetin global, të cilat janë kaq të nevojshme tani”, shtoi gjithashtu sekretari i përgjithshëm i OKB-së.

Nëpërmjet profilit të vet në Facebook Kryeministri Bojko Borisov e falënderoi Guterres për përshëndetjen dhe deklaroi se “vendi ynë do të vazhdojë të punojë në mënyrë efektive me OKB-në mbi temat e rëndësishme ndërkombëtare, që të jetojmë në një botë paqësore, të qetë dhe harmonike”.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 325

Zgjatën gjendjen e jashtëzakonshme epidemike Gjendja e jashtëzakonshme epidemike zgjatet deri më 30 prill. Qeveria miratoi vendimin dhe Kryeministri Bojko Borisov urdhëruar Ministrin e Shëndetësisë të përgatitë një urdhër me afate të..

botuar më 21-01-26 7.35.MD

Ushtarakë bullgarë dhe maqedonas fluturuan së bashku për në Bruksel

Shefi i Mbrojtjes së Bullgarisë Adm. Emill Eftimov dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Maqedonisë së Veriut gjenerallejtënant Vasko Gyrçinovski nisën së bashku me një aeroplan bullgar nga Aeroporti “Vrazhdebna” për në Bruksel. Në 27..

botuar më 21-01-26 7.11.MD

Organizatat turistike deshën anulimin e testeve PCR

Për të shpëtuar të punësuarit në turizëm, Bordi Kombëtar i Turizmit dhe Dhoma Turistike Bullgare shpresojnë që të rishikohet kërkesa për test të detyrueshëm PCR për turistët që hyjnë në vend nga BE dhe vendet e treta. Përndryshe, hotelet janë të..

botuar më 21-01-26 6.33.MD