Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zoran Zaev bën thirrje për heqjen e "Perdes së Hekurt" ndaj Bullgarisë

Zoran Zaev
Foto: BGNES

Më vjen keq se intervista ime për BGNES provokoi emocione negative. Por unë dua ta nxis shoqërinë maqedonase për të ndihmuar në zgjidhjen e çështjes me Bullgarinë, tha Kryeministri maqedonas Zoran Zaev. Ne duhet të biem dakord mbi çështjet historike dhe të zhvillojmë një aftësi për të kuptuar dhe falur. Popujt e Evropës kanë rënë dakord të mos harrojnë, por të falin njëri-tjetrin në emër të së ardhmes. Konfliktet historike janë lënë në të kaluarën në emrin e së ardhmes së BE-së. Kjo është dëshira ime më e madhe dhe unë do ta ndjek për aq kohë sa do të kem shans, thotë Zaev.

Zoran Zaev bëri thirrje për heqjen e "Perdes së Hekurt" ndaj Bullgarisë, transmetoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

A do të fillojë dialogu politik midis Turqisë dhe Greqisë? “Greqia dhe Turqia kanë një shans real të pakësojnë tensionin, të shkaktuar nga mosmarrëveshjet e tyre në Mesdheun Lindor”. Këtë e ka thënë ministri i jashtëm gjerman Hajko Maas,..

botuar më 21-01-22 3.30.MD

Një sërë të panjohurash për shkak të pandemisë i bëjnë zgjedhjet të paparashikueshme

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 4 prill do të jenë më të ndryshme se sa votimet e deritanishme. Shkaku është se ato do të mbahen në kushtet e pandemisë. Asnjë institucion ose qeveri as në Evropë as në botë nuk është në gjendje të parashikojë..

botuar më 21-01-22 6.15.PD

Brexit dhe pasojat e Covid-19 dominojnë në axhendën evropiane për vitin e ardhshëm

Gjatë këtij viti një sërë problemesh të rëndësishme  presin një shqyrtim dhe vendim nga Parlamenti Evropian. Dy prej tyre padyshim që janë të lidhura me “divorcin” e tanishëm zyrtar midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe, si dhe me vaksinimin dhe..

botuar më 21-01-19 12.35.MD