Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zoran Zaev u angazhua personalisht për miqësinë me Bullgarinë

Zoran Zaev
Foto: BGNES

Ne kemi një histori të përbashkët. Goce Dellçev është revolucionar si për bullgarët, ashtu edhe për maqedonasit. Ai luftoi për lirinë e Maqedonisë dhe Edrenesë. Jugosllavia na ndante. Bullgaria nuk është fashizëm, Bullgaria është miku ynë. Brezat e rinj nuk e dinë tërë të vërtetën, por ajo duhet të na bashkojë. Nëse dikush e lejon veten të denigrojë Bullgarinë, ai do të mbajë përgjegjësi, unë nuk do ta lejoj këtë, tha në një intervistë për BGNES Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev.

Ne i dërguam një memorandum Bullgarisë se nuk kemi pretendime territoriale dhe asnjë pretendim për pakicë maqedonase. Ne gjithashtu ofruam një udhërrëfyes pranë Marrëveshjes. 85 për qind e maqedonasve e dëshirojnë integrimin në BE. 95 për qind duan miqësi me Bullgarinë, tha Zaevi.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

A do të fillojë dialogu politik midis Turqisë dhe Greqisë? “Greqia dhe Turqia kanë një shans real të pakësojnë tensionin, të shkaktuar nga mosmarrëveshjet e tyre në Mesdheun Lindor”. Këtë e ka thënë ministri i jashtëm gjerman Hajko Maas,..

botuar më 21-01-22 3.30.MD

Një sërë të panjohurash për shkak të pandemisë i bëjnë zgjedhjet të paparashikueshme

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 4 prill do të jenë më të ndryshme se sa votimet e deritanishme. Shkaku është se ato do të mbahen në kushtet e pandemisë. Asnjë institucion ose qeveri as në Evropë as në botë nuk është në gjendje të parashikojë..

botuar më 21-01-22 6.15.PD

Brexit dhe pasojat e Covid-19 dominojnë në axhendën evropiane për vitin e ardhshëm

Gjatë këtij viti një sërë problemesh të rëndësishme  presin një shqyrtim dhe vendim nga Parlamenti Evropian. Dy prej tyre padyshim që janë të lidhura me “divorcin” e tanishëm zyrtar midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe, si dhe me vaksinimin dhe..

botuar më 21-01-19 12.35.MD